Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 11 grudnia 2014 r., sygn. I SA/Rz 975/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Tomasz Smoleń / spr./ Sędziowie WSA Grzegorz Panek NSA Jacek Surmacz Protokolant sekr. sąd. Eliza Kaplita-Wójcik po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 grudnia 2014r. sprawy ze skargi E. P. i J. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] września 2014r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2008 rok - oddala skargę -

Uzasadnienie

I SA/Rz 975/14

UZASADNIENIE

Dyrektor Izby Skarbowej decyzją z dnia [...] września 2014 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia [...] marca 2014 r., znak: [...] określającą E. i J. P. (Skarżącym, Podatnikom) zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2008 r. w wysokości 704.474 zł.

Z materiału dowodowego zebranego w sprawie wynika, że Podatnicy złożyli wspólne zeznanie o wysokości dochodu osiągniętego w 2008 r.

W wyniku przeprowadzonego wobec nich postępowania kontrolnego i kontroli podatkowej w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008 r. ustalono, że J. P. otrzymał w dniu 19 sierpnia 2008 r. od P. Spółka z o.o. z siedzibą w B. (dalej: "Spółka"), której był udziałowcem, świadczenie pieniężne w kwocie 1.400.000zł tytułem "zwrotu części pożyczki".

Umowa pożyczki pieniężnej w kwocie 3.935.455,11 zł zawarta została przez J. P. ze Spółką w dniu 31 października 2007 r., a miała ona wynikać z wierzytelności wspólnika (pożyczkodawcy) wobec PPHU P. J. P.. Przedsiębiorstwo to zostało wniesione aportem do spółki, pożyczkodawca przekazał ww. wierzytelność pożyczkodawcy na cele związane z działalnością gospodarczą. Stwierdzono, że wypłacone pieniądze nie miały charakteru zwrotu "pożyczki", w związku z czym J. P. uzyskał od Spółki "korzyści w postaci świadczenia pieniężnego dokonanego bez wyraźnej podstawy prawnej", stanowiące przychód z innych źródeł. Wartość tego świadczenia nie zostało ujęte w zeznaniu podatkowym za 2008 r., co spowodowało zaniżenie wykazanego w nim zobowiązania podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00