Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 grudnia 2014 r., sygn. III SA/Po 1042/14

 

Dnia 9 grudnia 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Fornalik (spr.) Sędziowie WSA Barbara Koś WSA Szymon Widłak Protokolant: Ref. staż. Sławomir Rajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 grudnia 2014 roku przy udziale sprawy ze skargi A. Spółki Akcyjnej w W. na interpretację indywidualną Prezydenta Miasta z dnia 14 maja 2014r. nr [...] w przedmiocie opłaty skarbowej oddala skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] marca 2014 r. Spółka A w W. na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r., poz. 672, ze zm. - zwanej dalej: u.s.d.g.) zwróciła się do Prezydenta Miasta [...] o wydanie pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego w zakresie dotyczącym zasadności poboru opłaty skarbowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

1. Bank prowadzi szereg rachunków bankowych na które przekazywane są świadczenia z ubezpieczeń społecznych, w tym świadczenia emerytalne i rentowe.

2. Zgodnie z art. 101 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r., poz.1440, ze zm., dalej jako: "ustawa emerytalna") prawo do świadczeń emerytalno - rentowych ustaje wraz ze śmiercią osoby uprawnionej.

3. Niekiedy jednak z uwagi na brak informacji o zgonie świadczeniobiorcy, organy rentowe, przekazują na rachunki prowadzone przez Bank świadczenia także za okresy przypadające po śmierci. Takie świadczenia są kwalifikowane jako nienależnie pobrane w rozumieniu art. 138 ust. 2 i 3 ustawy emerytalnej.

4. Obowiązujący obecnie art. 138a wymienionej ustawy nakłada na banki obowiązek zwrotu organom rentowym kwot świadczeń przekazanych za miesiące następujące po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć świadczeniobiorcy, a zwrotu dokonuje się na wniosek organu rentowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00