Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 11 grudnia 2014 r., sygn. I SA/Ol 729/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Błesiński, Sędziowie sędzia WSA Zofia Skrzynecka (sprawozdawca), sędzia WSA Wojciech Czajkowski, Protokolant specjalista Paweł Guziur, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 11 grudnia 2014r. sprawy ze skargi spółki A na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia "[...]"; II. określa, że zaskarżone postanowienie nie może być wykonywane w całości; III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącej kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia "[...]" Dyrektor Izby Skarbowej, działając z upoważnienia Ministra Finansów, po rozpatrzeniu zażalenia Spółki A z siedzibą w G.G. (powoływanej dalej również jako: "strona", "skarżąca", "Spółka", "wnioskodawczyni"), utrzymał w mocy swe postanowienie z dnia "[...]" o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie z wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Podstawą rozstrzygnięcia były następujące ustalenia i rozważania:

W dniu 25 marca 2014 r. Spółka wniosła o wydanie pisemnej interpretacji w indywidualnej sprawie w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób prawnych. Przedstawiając we wniosku zdarzenie przyszłe, wskazała, że zwróciła się do niej Spółka B, która reprezentuje na podstawie pełnomocnictwa kilkanaście hurtowni materiałów budowlanych z terenu kraju, w celu zakupu w imieniu tych podmiotów produktów po korzystniejszych, identycznych dla każdego odbiorcy cenach. Po wynegocjowaniu rabatów i innych szczegółowych warunków umowy, planowane jest zawarcie umowy ramowej, w której Spółka B, w imieniu reprezentowanych przez siebie spółek, określi warunki, na jakich będą one realizowały zakupy towarów od wnioskodawczyni. Jednocześnie w tej samej umowie wnioskodawczyni ma zobowiązać się do przyznania nabywcom premii pieniężnych, przy czym zarówno dokumentowanie, jak i wypłata wynagrodzenia (bonusu, premii pieniężnej), nie będzie odbywać się na rzecz kupujących, ale ma następować na rzecz Spółki B w wysokości zależnej od wartości sumy wszystkich dostaw. Tym samym Spółka A ma rozliczać bonusy (premię pieniężną) nie nabywcom, którym w umowie są przyznane, ale bezpośrednio ze Spółką B na podstawie not księgowych wystawionych przez ten podmiot.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00