Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 12 grudnia 2014 r., sygn. I SA/Lu 542/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Fita (sprawozdawca), Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz,, WSA Halina Chitrosz-Roicka, Protokolant Starszy asystent sędziego Monika Bartmińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 12 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi R. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2007 r. - oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] kwietnia 2014 r. Dyrektor Izby Skarbowej w L. po rozpatrzeniu odwołania R. Z. od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. z dnia [...] grudnia 2013 r. określającej kwotę zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiąc październik 2007 r., utrzymał w mocy decyzję organu podatkowego pierwszej instancji.
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że pracownicy Urzędu Skarbowego w B. przeprowadzili u R. Z. kontrolę podatkową w zakresie prawidłowości i rzetelności rozliczeń w podatku od towarów i usług za miesiące: styczeń - maj oraz październik - grudzień 2007 r.
W związku z ustaleniami kontroli, Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowieniem z dnia [...] listopada 2012 r. wszczął postępowanie podatkowe w sprawie podatku od towarów i usług za październik 2007 r. Decyzją z dnia [...] grudnia 2012 r. określił stronie za ten miesiąc kwotę zobowiązania w podatku od towarów i usług w wysokości 6.617 zł.
Po rozpatrzeniu odwołania, decyzją z dnia [...] kwietnia 2013 r. Dyrektor Izby Skarbowej uchylił powyższą decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji.
Po przeprowadzeniu dodatkowego postępowania dowodowego w sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w dniu [...] grudnia 2013 r. ponownie wydał decyzję określającą podatnikowi zobowiązanie w podatku od towarów i usług za październik 2007 r. W uzasadnieniu przedmiotowej decyzji wskazał, że w toku przeprowadzonego postępowania kontrolnego i podatkowego w zakresie prawidłowości i rzetelności rozliczeń w podatku od towarów i usług stwierdzono, że podatnik niezasadnie dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących zakup złomu stalowego od firmy "A" Z. F. ul. [...],[...] D. W ocenie organu podatkowego faktura VAT nr [...] z dnia 8 października 2007 r., wystawiona na rzecz firmy "B" R. Z., nie odzwierciedla opisanych w niej zdarzeń gospodarczych, ponieważ faktycznym właścicielem sprzedawanego złomu nie była firma widniejąca na fakturze jako sprzedawca. Na podstawie dowodów zgromadzonych w postępowaniu ustalono bowiem, że Z. F. widniejący jako sprzedawca na wystawionej w październiku 2007 r. fakturze VAT, w rzeczywistości nie dokonał dostawy towarów objętych tą fakturą, gdyż nie był ich właścicielem. W ocenie organu podatkowego, Z. F. firmował jedynie działalność gospodarczą, prowadzoną przez M. F. Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził naruszenie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a oraz art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) i zakwestionował odliczenie podatku naliczonego z powyższej faktury.