Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 30 grudnia 2014 r., sygn. II SA/Ke 757/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Żak (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian,, Sędzia WSA Jacek Kuza, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Katarzyna Tuz-Stando, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi Kopalni O. Sp. z o.o. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 12 czerwca 2014 r. znak: [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 12 czerwca 2014 r. znak: [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołań H. S. oraz Kopalni O. Sp. z o.o., utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy Ł. z dnia 3 marca 2014 r. znak: [...] ustalającą środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu kopaliny z części złoża wapieni dewońskich "Ł." wraz ze wstępną przeróbką surowca na mobilnych zestawach krusząco-sortujących w Ł. i N. S., realizowanego przez K. W. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą "G." K. W.

W uzasadnieniu organ II instancji wyjaśnił, że planowane przedsięwzięcie polegające na wydobywaniu kopaliny należy do kategorii mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, o których mowa w art. 59 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie (...). Natomiast przerób kopaliny kwalifikuje przedsięwzięcie do kategorii mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, o których mowa w art. 59 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Po zapoznaniu się z wnioskiem inwestora oraz kartą informacyjną przedsięwzięcia, a także opinią Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ), Wójt Gminy Ł. postanowieniem z dnia 9 października 2010 r. stwierdził potrzebę przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia oraz sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko, jednocześnie określając jego zakres.

Postanowieniem z dnia 31 grudnia 2013 r. RDOŚ uzgodnił realizację i określił warunki realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia. Następnie Wójt Gminy Ł. wydał opisaną na wstępie decyzję z dnia 3 marca 2014 r., w której określił rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia; warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich; wymagania konieczne do uwzględnienia w dokumentacji wymaganej do wydania koncesji na wydobywanie kopalin ze złóż. Stwierdził również konieczność monitorowania oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w zakresie wpływu robót strzałowych na drogi znajdujące się w sąsiedztwie kopalni. W razie konieczności zobowiązał wnioskodawcę do podjęcia stosownych działań mających na celu ograniczenie niekorzystnego oddziaływania na znajdujące się w sąsiedztwie obiekty. Stwierdził również, że w celu zminimalizowania czasu zamykania dróg gminnych mając na uwadze rozrzut odłamków skalnych należy skoordynować prowadzenie robót strzałowych z sąsiednim zakładem górniczymi na etapie zatwierdzania planu ruchu zakładu górniczego. Nałożył ponadto obowiązek wykonania i przedstawienia analizy porealizacyjnej w zakresie zanieczyszczeń do powietrza i hałasu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00