Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 18 grudnia 2014 r., sygn. II SA/Go 779/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Pauter Sędzia WSA Adam Jutrzenka -Trzebiatowski Protokolant sekr. sąd. Stanisława Maciejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi T.P. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do złożenia wniosku oddala skargę.

Uzasadnienie

1. Pismem z dnia [...] września 2013 r., nr [...] Prezydent Miasta wypowiedział T.P. wysokość dotychczasowej opłaty rocznej za oddany w użytkowanie wieczyste grunt w postaci działki nr [...] o powierzchni 1.751 m², w udziale 213/16382 części, proponując jednocześnie ustalenie wysokości opłaty rocznej z tego tytułu w nowej wysokości. Wypowiedzenie zawierało pouczenie, w myśl którego w przypadku zakwestionowania nowej wysokości opłaty użytkownik wieczysty może w terminie 30 dni od daty otrzymania wypowiedzenia, złożyć bezpośrednio do Samorządowego Kolegium Odwoławczego wniosek przeciwko Prezydentowi Miasta o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości. W przypadku nie złożenia wniosku we wskazanym terminie użytkownika wieczystego obowiązuje nowa wysokość opłaty zaproponowana w wypowiedzeniu. Wypowiedzenie doręczono T.P. dnia 28 listopada 2013 r., adresat odebrał je osobiście.

Dnia 7 stycznia 2014 r. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego wpłynął wniosek o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego wskazanej wyżej działki gruntu jest nieuzasadniona oraz wniosek o przywrócenie terminu do dokonania powyższej czynności. T.P. podniósł w nim, że termin do złożenia wniosków o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona, upływał w sobotę 28 grudnia 2013r. Z uwagi na swą nieobecność w [...] w okresie świątecznym wnioskodawca zamierzał złożyć te wnioski niezwłocznie po powrocie do [...], co nastąpiło w dniu 27 grudnia 2013 r. późnym wieczorem. Następnego dnia, tj. w sobotę 28 grudnia 2013 r. o godz. 13.45 wnioskodawca przyjechał do placówki Poczty Polskiej przy ul. [...] (obecnie ul. [...]), otwartego w każdą sobotę do godz. 14.00. Na miejscu okazało się, że akurat tego dnia placówka była czynna do godz. 13.00, o czym wnioskodawca nie wiedział. Jedyną informację na ten temat stanowiła kartka powieszona na drzwiach placówki (której fotografia została załączona do wniosku). Wnioskodawca podjął jeszcze próbę dotarcia do innych pobliskich placówek Poczty Polskiej, jednak okazało się, że one również zakończyły tego dnia pracę wcześniej, zaś do innych placówek w ich godzinach urzędowania, ze względu na zbliżającą się godz. 14.00 nie miał szans już dotrzeć. Zatem na skutek niezależnych od siebie okoliczności w postaci wcześniejszego zakończenia godzin pracy urzędów pocztowych wnioskodawca nie mógł złożyć w terminie wniosku o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej za grunt oddany w użytkowanie wieczyste jest nieuzasadniona. Tym samym wniosek o przywrócenie terminu do złożenia powyższego środka prawnego był, zdaniem jego autora, uzasadniony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00