Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 grudnia 2014 r., sygn. IV SA/Gl 283/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Matan Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska (spr.) Sędzia WSA Stanisław Nitecki Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi M.S. na decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 8 sierpnia 2013 roku Komendant Miejski Policji w T. wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie zwolnienia ze służby w Policji sierżanta M. S.- referenta Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w T.

Rozkazem personalnym z dnia [...] roku, nr[...], Komendant Miejski Policji w T., działając na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 8 w związku z art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz. U. z 2011 r. nr 287, poz. 1687 z późn. zm.), zwolnił z dniem 8 listopada 2013 r. ze służby w Policji M. S. i nadał temu rozstrzygnięciu rygor natychmiastowej wykonalności, albowiem w toku postępowania administracyjnego wykazana została oczywistość popełnienia przez policjanta, w dniu 7 sierpnia 2013 roku, czynu o znamionach przestępstwa z art. 178a § 1 Kodeksu karnego, którego charakter uniemożliwia jego pozostanie w służbie. Zgodnie z art. 43 ust. 3 ustawy z o Policji, w toku postępowania administracyjnego zwrócono się do Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w K. o przedstawienie opinii w powyższej sprawie (pismo z dnia 11 września 2013 r., k. 99 akt administracyjnych). W odpowiedzi, pismem z dnia 27 września 2013 r., Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w K. poinformował, że nie wnosi uwag co do trybu zwolnienia policjanta ze służby w Policji (k. 104) oraz przesłał decyzję Prezydium Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa [...] z dnia [...] Nr [...](k.105).

W odwołaniu z dnia 27 listopada 2013 roku M. S. domagał się uchylenia powyższego rozkazu personalnego w całości i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. Zarzucił temu organowi, iż wydał rozkaz z rażącym naruszeniem przepisów prawa materialnego, tj. art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy o Policji, poprzez przekroczenie zasady uznania administracyjnego i bezpodstawne zastosowanie rygoru natychmiastowej wykonalności (art. 108 K.p.a.), a także naruszenie przepisów prawa procesowego, tj. art. 7-10 w związku z art. 75 § 1, art. 77 § 1, art. 81, art. 106 K.p.a., poprzez wadliwe pominięcie dokumentów świadczących o nienagannej jego służbie, przeprowadzenie postępowania bez jego udziału z powodu przebywania na długotrwałym leczeniu w oddziale [...] MSWiA w K. od dnia 2 września do dnia 8 listopada 2013 r. oraz zaniechanie wyznaczenia terminu do zapoznania się ze zgromadzonym w tej sprawie materiałem dowodowym, a także nie zawiadomienie na piśmie o wystąpieniu do związku zawodowego o opinię, mimo takiego wyraźnego obowiązku wynikającego z uchwały składu siedmiu sędziów NSA z dnia 9 listopada 1998 r. o sygn. akt OPS 8/98. M. S., powołując się na orzecznictwo sądowoadministracyjne zauważył, że żadne z pism organu informujące o podejmowanych czynnościach procesowych nie zostało przez niego odebrane, stąd też nie można uznać, iż miał prawo do czynnego udziału w postępowaniu administracyjnym. W podsumowaniu odwołania podniósł, że incydentalna sytuacja, jaka miała miejsce w dniu 7 sierpnia 2013 r. nie powinna być oceniona tak surowo i dotkliwie, zwłaszcza, że jest jedynym żywicielem rodziny i przyznał się do popełnienia czynu o znamionach przestępstwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00