Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 grudnia 2014 r., sygn. IV SA/Gl 257/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Matan Sędziowie Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Arkadiusz Kmiotek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi A.H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Z. z dnia [...] nr [...].

Uzasadnienie

Prezydent Miasta Z. decyzją z dnia [...] r. Nr [...], wydaną na podstawie art. 16 a oraz art. 20 w zw. z art. 3 pkt 11, art. 32 ust. 2 i 48 ust. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 228, poz. 2255 ze zm.),odmówił A. H. prawa do przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku ze sprawowaniem opieki nad mężem M. H.

Organ uznał, że przedmiotowe świadczenie nie przysługuje bowiem na stronie nie ciąży obowiązek alimentacyjny wobec męża.

Od decyzji tej A. H. wniosła odwołanie, w którym zakwestionowała stanowisko organu powołując się na treść art. 27 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Stwierdziła, że nie może podjąć pracy zarobkowej, gdyż jej mąż wymaga całodobowej opieki i w związku z tym nie jest w stanie zaspokoić potrzeb materialnych swojej rodziny. Wniosła o przyznanie jej wnioskowanego świadczenia.

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K., działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 267, dalej: k.p.a.) decyzję pierwszoinstancyjną utrzymało w mocy.

Kolegium wskazało, że A. H. wnioskiem z dnia [...] września 2013 r. wystąpiła o przyznanie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad mężem M. H. W składzie rodziny podała męża oraz dwoje małoletnich dzieci P. i L. Z oświadczenia strony wynika, że nie pracuje, nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest właścicielem gospodarstwa rolnego, nie posiada uprawnień emerytalno-rentowych ani orzeczenia o niepełnosprawności, sprawuje natomiast osobistą opiekę nad mężem. Strona była ostatnio zatrudniona w firmie "A" do 30 listopada 2005 r.. Później do 30 listopada 2009 r. pobierała świadczenie pielęgnacyjne na córkę L., która została zaliczona do osób niepełnosprawnych od urodzenia. W grudniu 2009 r. zarejestrowała się jako osoba bezrobotna, natomiast w styczniu 2010 r. otrzymała ofertę pracy, z której musiała zrezygnować w związku z opieką nad niepełnosprawnym mężem. Jej mąż od listopada 2007 r. ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności, wg ostatniego orzeczenia do 31 maja 2014 r. Strona nie jest zarejestrowana w urzędzie pracy, nie wyraża gotowości do podjęcia zatrudnienia z powodu opieki nad chorym mężem. Ponadto dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00