Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 11 grudnia 2014 r., sygn. III SA/Gd 695/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Sudoł Sędziowie: Sędzia WSA Alina Dominiak Sędzia WSA Felicja Kajut (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Zegan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi B. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 10 czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 30 kwietnia 2013 r., nr [...] Starosta, na podstawie art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j.: Dz. U. z 2012 r., poz. 1228 ze zm.) oraz art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 267) - dalej: "k.p.a.", orzekł o zatrzymaniu B. M. prawa jazdy kat. A, B, T nr [...] (nr druku [...]) wydane w dniu 23 września 2003 r. przez Starostę. Organ polecił stronie zwrócić prawo jazdy.

W uzasadnieniu organ stwierdził, że w dniu 4 lutego 2013 r. do Starostwa Powiatowego w K. wpłynął wniosek Burmistrza Gminy z dnia 23 września 2013 r. o zatrzymanie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu - B. M. Do wniosku dołączono decyzję o uznaniu wymienionego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych. Wobec tego, zaistniały przesłanki z art. 5 ust. 3b ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

B. M. odwołał się od tej decyzji podnosząc, że nie zaszły warunki od cofnięcia mu prawa jazdy, gdyż w miarę możliwości spłaca swoje zobowiązania alimentacyjne. Podał, że nie został złożony wniosek o jego ściganie za przestępstwo określone w art. 209 § 1 Kodeksu karnego, a w sprawie nastąpiła zmiana okoliczności, gdyż prawomocnym orzeczeniem sądu zmieniono miejsca zamieszkania dwóch synów określając, że winni oni mieszkać z ojcem, co oznacza że zobowiązana do alimentowania jest ich matka. Nadto zatrzymując prawo jazdy organ uniemożliwia mu wykonywanie pracy w zakresie budowlano-montażowym stolarki okiennej i drzwiowej z czego czerpie środki na utrzymanie siebie i synów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00