Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 3 grudnia 2014 r., sygn. II SA/Bd 1202/14

 

Dnia 3 grudnia 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Anna Klotz sędzia WSA Renata Owczarzak Protokolant: asystent sędziego Krzysztof Cisewski po rozpoznaniu w II Wydziale na rozprawie w dniu 3 grudnia 2014 roku sprawy ze skargi D. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie odmowy rejestracji pojazdu oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia ... 2011 r. (nr ...) Starosta Ś. po rozpatrzeniu wniosku A. D. A. zarejestrował pojazd marki ... ... ... ... o nr nadwozia ... i wydał dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne nr ..., znak legalizacyjny.

Postanowieniem z ... 2013 r. (...) Starosta Ś., wznowił z urzędu postępowanie w sprawie rejestracji samochodu marki ... ..., o nr rej. ..., zarejestrowanego na rzecz D. A.. W uzasadnieniu organ podał, że w dniu ... 2011 r. wpłynęło pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego informujące, że przedstawiona organowi umowa kupna-sprzedaży ww. pojazdu została sfałszowana, sprawa została przekazana Prokuraturze Rejonowej w Ś., która zakończyło się postanowieniem o umorzeniu z dnia ... 2013 r. (...). Ustalono, że przedmiotowy pojazd został zarejestrowany na podstawie sfałszowanego dokumentu w postaci umowy kupna-sprzedaży zawartej pomiędzy D. A. a R. S.. Organ wskazał, że konieczne jest wznowienie postępowania dla uniknięcia poważnej szkody dla interesu publicznego jaką jest powstanie niebezpieczeństwa uszczerbku dla dobra prawnego, bowiem pozostawienie w obrocie prawnym decyzji wydanych w oparciu o fałszywe dokumenty jest w punktu widzenia interesu publicznego szkodliwe.

Decyzją z dnia ... 2013 r. (znak: ...) Starosta Ś., na podstawie art. 145 § 1 pkt 1, art. 151 § 2 pkt 2 K.p.a. oraz art. 73 ust 1 w zw. z art. 72 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r., poz. 1137 ze zm.) uchylił własną decyzję z ... 2011r. dotyczącą zarejestrowania samochodu marki ... ... nr rej ... na rzecz D. A. i odmówił D. A. zarejestrowania ww. pojazdu. W uzasadnieniu organ podał, że ustalono, iż przedmiotowy pojazd został zarejestrowany na podstawie sfałszowanych dokumentów - umowy kupna-sprzedaży samochodu z dnia ... 2011 r. zawartej pomiędzy kupującym D. A. a R. S.. Umowy tej nie można uznać za dowód własności pojazdu, ponieważ osoba sprzedająca nie była w tym dniu właścicielem pojazdu, sprzedała go bowiem wcześniej, (... 2011 r.) do B. A., o czym poinformowała Urząd Skarbowy w Ś.. Z powyższych względów załączona do wniosku o rejestrację umowa nie stanowi dowodu przeniesienia własności przedmiotowego pojazdu. Organ zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów (Dz.U. Nr 133, poz. 1123 ze zm.) uznał, że strona nie przedłożyła dokumentów przewidzianych prawem, niezbędnych do dokonania rejestracji pojazdu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00