Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 4 grudnia 2014 r., sygn. II SA/Bk 930/14

W przypadku ustalania wysokości opłat za wydobycie kopalin bez wymaganej koncesji ustalić i uzasadnić należy nie tylko przyjętą ilość kopaliny, ale i okres czasu odnoszący się do przyjętej ilości wydobytych kopalin.

Teza urzędowa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys (spr.), Sędziowie sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz, sędzia WSA Małgorzata Roleder, Protokolant st. sekretarz sądowy Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 4 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi S. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia opłaty eksploatacyjnej opłaty podwyższonej za wydobycie bez wymaganej koncesji kopaliny 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Starosty B. z dnia [...] stycznia 2014 roku numer [...]; 2. stwierdza, że zaskarżone decyzje nie mogą być wykonane w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. na rzecz skarżącego S. F. kwotę 3.677,00 (słownie: trzy tysiące sześćset siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

II SA/Bk 930/14

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] stycznia 2014 r. znak [...], wydaną po uchyleniu pierwszej decyzji z dnia [...] lipca 2013 r., Starosta B. ustalił S. F. opłatę podwyższoną w kwocie 20 988,00 zł za wydobycie na działce nr [...], obręb I., gm. W. bez wymaganej koncesji kopaliny (piasku) w ilości co najmniej 600 m3 oraz opłatę eksploatacyjną w kwocie 20 988,00 zł za wydobycie na tej działce bez wymaganej koncesji kopaliny (piasku) w ilości co najmniej 300 m3.

Zdaniem organu fakt wydobywania piasku bez koncesji i w ilości wskazanej w decyzji potwierdziły zgromadzone w sprawie dowody, w tym: protokół z kontroli przeprowadzonej w dniu 10 sierpnia 2012 r. przez pracowników Urzędu Skarbowego w B. P., w którym strona potwierdziła własnoręcznym podpisem fakt wydobywania kruszywa w latach 2008 - 2012; protokół z dnia 25 kwietnia 2013 r. z przeprowadzonych oględzin wyrobiska przez Okręgowy Urząd Górniczy w L., w którym strona potwierdziła własnoręcznym podpisem fakt wydobywania kruszywa w latach 2008 - 2012; prawomocna decyzja Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w L. z dnia [...] kwietnia 2013 r. znak [...], w której S. F. został wskazany jako osoba odpowiedzialna za wydobywanie piasku bez wymaganej koncesji (strona nie wniosła od tej decyzji odwołania); pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. P. do Starostwa Powiatowego w B. P. z dnia 22 lutego 2013 r., w którym informuje się o fakcie wydobycia przez S. F. 1000 m3 kruszywa w latach 2008-2012; pismo z Urzędu Skarbowego w B. P. do Starostwa Powiatowego w B. P. z dnia 22 listopada 2013 r., w którym informuje się o fakcie zakończenia postępowania podatkowego za działalność polegającą na wydobyciu i sprzedaży kruszywa w latach 2009 - 2012 przez S. F., który zgodnie z kończącą to postępowanie decyzją uregulował zobowiązanie podatkowe w dniu 18 stycznia 2013 r. Jak wynika zdaniem organu z powyższych materiałów, S. F. działając bez wymaganej koncesji wydobył w latach 2008-2012 około 1000 m3 piasku, z czego uznano za udowodnione wydobycie co najmniej 900 m3, gdyż taką wielkość eksploatacji strona potwierdziła uiszczając należny podatek VAT. W ocenie organu, strona nie przedstawiła dowodów podważających powyżej ustalone fakty - pomimo dwukrotnego wezwania do ich przedłożenia, w tym przedłużenia terminu na ich przedstawienie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00