Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20 listopada 2014 r., sygn. I SA/Wr 1816/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Henryka Łysikowska, Sędzia WSA - Marta Semiczek, Sędzia WSA - Marek Olejnik (sprawozdawca), Protokolant specjalista Edyta Luniak, po rozpoznaniu na rozprawie w Wydziale I w dniu 6 listopada 2014 r. sprawy ze skargi: "A" S.A. z/s we W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana; III. zasądza od Ministra Finansów tytułem zwrotu kosztów postępowania na rzecz skarżącego kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem 0/100) złotych.
Uzasadnienie
Przedmiotem postępowania jest skarga "A" S.A. we W. (dalej jako: spółka) na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego w imieniu Ministra Finansów, z dnia [...] 2014 r., nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług..
We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej jako u.VAT) przedstawiła opis zdarzenia przyszłego, zgodnie z którym: jest ona czynnym podatnikiem VAT, który oferuje rozwiązania umożliwiające optymalne i efektywne zarządzanie finansami przez podmioty działające w sektorze ochrony zdrowia. Działalność spółki jest skupiona w zakresie restrukturyzacji zobowiązań, finansowania inwestycji, pożyczek, finansowania należności czy leasingu finansowego.
W zakresie podstawowej działalności finansowej udziela ona pożyczek szpitalom oraz innym podmiotom, przy czym wynagrodzenie spółki stanowią odsetki lub prowizja, bądź oba te składniki jednocześnie. Spółka jednocześnie finansuje szpitale w ramach tak zwanej "pożyczki odwróconej" polegającej na nabywaniu wierzytelności wobec szpitali od ich wierzycieli a następnie zawieraniu porozumienia ze szpitalem w sprawie spłaty tej wierzytelności za wynagrodzeniem. Natomiast pozostała działalność spółki to działania takie jak windykacja, najem i inne czynności.