Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 listopada 2014 r., sygn. VI SA/Wa 1475/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska Sędziowie Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędzia WSA Dariusz Zalewski (spr.) Protokolant ref. staż. Anna Owczarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 listopada 2014 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji o udzielaniu prawa ochronnego na wynalazek oddala skargę

Uzasadnienie

I. Stan sprawy przedstawia się następująco:

1. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (nazywany dalej "UP" lub organ) decyzją z dnia [...] stycznia 1999 r. udzielił M., R., USA patentu na wynalazek pt. "[...]". Patent otrzymał numer [...]. Patent ten wygasł z mocy prawa w dniu [...] sierpnia 2013 r (w związku z upływem okresu ochrony na jaki został udzielony.

2. W dniu [...] kwietnia 2013 r. uprawniony z patentu M., R., (nazywany dalej "uprawnionym"), na podstawie art. 155 k.p.a. w zw. z art. 252 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm., nazywanej dalej "p.w.p.") wniósł o zmianę decyzji z dnia [...] stycznia 1999 r. Zmiana decyzji miałaby polegać na zawężeniu zakresu udzielonej ochrony.

Patent udzielony decyzją z dnia [...] stycznia 1999 r. obejmuje kombinację związków farmakologicznie czynnych do zapobiegania infekcji HIV lub leczenia infekcji HIV, lub do leczenia AIDS lub ARC, stanowiącą kombinację nowego związku o wzorze (I) lub o wzorze (II) lub jego farmaceutycznie dopuszczalnej soli, z analogiem nukleozydowym będącym inhibitorem odwrotnej transkryptyzy HIV, przy czym związek o wzorze (I) i związek o wzorze (II) są zdefiniowane wzorami Markusha z wieloma znaczeniami parametrów R, X, X1 i Z, a zatem obejmują wszystkie związki chemiczne zgodne z taką definicją.

Zmiana miałaby polegać na ograniczeniu ochrony patentowej wyłącznie do kombinacji zawierającej jako pierwszy składnik jedynie (-)-6-chloro-4-cyklopropyloetyny-4-trifluorometylo-1,4-dihydro--2H-3,1-benzoksazyn-2-on,gdyż tylko taka kombinacja wykorzystywana jest przez uprawnionego na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00