Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 listopada 2014 r., sygn. IV SA/Wa 1338/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Beata Sobocha (spr.), Sędziowie sędzia WSA Piotr Korzeniowski, sędzia WSA Jakub Linkowski, Protokolant ref. staż. Paweł Smulski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 listopada 2014 r. sprawy ze skargi S. J. na orzeczenie K. S.A. w W. z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie zastosowania stadionowego zakazu klubowego oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi w niniejszej sprawie jest orzeczenie K. S.A. z dnia [...] marca 2014 r., nr [...] po rozpoznaniu odwołania S. J. od orzeczenia K. S.A. z dnia [...] lutego 2014 r., nr [...] o nałożeniu na skarżącego zakazu klubowego na okres od dnia 14 lutego 2014 r. do dnia 13 lutego 2016 r., o zmianie orzeczenia Zarządu polegającej na nałożeniu na skarżącego zakazu klubowego do dnia 13 lutego 2015 r.
Zaskarżone orzeczenie Komisji zapadło w następującym stanie faktycznym.
Orzeczeniem z dnia [...] lutego 2014 r. Klub nałożył na skarżącego, na podstawie art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2009 r. Nr 62, poz. 504 z późń. zm.) zakaz klubowy na okres od dnia 14 lutego 2014 r. do dnia 13 lutego 2016 r. Uzasadniając nałożenie nakazu, Klub wskazał, że w dniu [...] września 2013 r. podczas trwania meczu piłki nożnej pomiędzy [...] - [....] skarżący, przebywał w miejscu nieprzeznaczonym dla publiczności, czyli na schodach pomiędzy trybunami oraz nie wykonywał poleceń spikera, polegających na wezwaniu do opuszczenia ciągów komunikacyjnych - schodów pomiędzy trybunami, co spowodowało ich niedrożność.
Od powyższego orzeczenia skarżący reprezentowany przez pełnomocnika wniósł do Klubu odwołanie, zarzucając: podpisanie decyzji przez M. N., Dyrektora ds. Bezpieczeństwa [...] S.A., który nie wykazał tytułu prawnego do wydania orzeczenia o zakazie klubowym poprzez załączenie do decyzji pełnomocnictwa, błędne powołanie się na przepisy ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, niezałączenie do decyzji Regulaminu Wewnętrznego [...] w sprawie postępowania odwoławczego w sprawie zastosowania przez klub [...] zakazu stadionowego, nieudostępnienie materiału dowodowego, brak uzasadnienia decyzji o zastosowaniu zakazu klubowego, niewskazanie w treści zaskarżonej decyzji przepisów regulaminu imprezy masowej lub regulaminu stadionu, które zostały przez S. J. naruszone, błędne uznanie, iż schody są miejscem nieprzeznaczonym dla publiczności, błędne uznanie, iż spikera zawodów można uznać za osobę wypełniającą zadania służby porządkowej, nadmierny wymiar zastosowanego zakazu klubowego w stosunku do stopnia naruszenia przepisów.