Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 listopada 2014 r., sygn. III SA/Wa 810/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Jolanta Sokołowska (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Marek Krawczak, sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Protokolant starszy referent Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 listopada 2014 r. sprawy ze skargi T. Sp. z o.o. z siedzibą we W. na zmianę interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 12 listopada 2013 r. nr PT8/033/187/448/AMT/13/RD117081 w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną zmianą interpretacji indywidualnej Minister Finansów stwierdził nieprawidłowość interpretacji indywidualnej z dnia 11 kwietnia 2013 r. wydanej przez działającego z upoważnienia Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu.
Z motywów zmiany interpretacji indywidualnej wynika, że T. sp. z o.o. (dalej zwana "Skarżącą" lub "Spółką") we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wskazała, iż wystawiła fakturę za wykonaną usługę na rzecz kontrahenta w styczniu 2013 r. W związku z powyższym zastanawia się co by było, gdyby wierzytelność ta nie została uregulowana ani zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w ww. fakturze i Spółka z różnych przyczyn nie dokonałaby korekty (ulgi na złe długi) w okresie rozliczeniowym, w którym upływa 150-dniowy termin płatności. W takim przypadku Spółka postanowiłaby dokonać korekty w okresie rozliczeniowym następującym po okresie rozliczeniowym, w którym upływa 150-dniowy termin płatności. Jednocześnie na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty, Spółka i dłużnik byliby podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni. Ponadto, dłużnik nie byłby w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Spółka wraz z deklaracją podatkową, w której dokonałaby korekty, zawiadomiłaby o tej korekcie właściwego dla niej Naczelnika Urzędu Skarbowego wraz z podaniem kwoty korekty oraz danych dłużnika. W jej ocenie spełnione byłyby warunki do skorzystania z ulgi na złe długi określone w art. 89a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm., dalej zwana "ustawą o VAT"). Spółka wyjaśniła, że termin płatności za wykonaną usługę przypada 8 marca 2013 r., a między wierzycielem a dłużnikiem nie istnieje związek, o którym mowa w art. 32 ust. 2-4 ustawy o VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right