Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 6 listopada 2014 r., sygn. II SA/Sz 347/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Gebel (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder,, Sędzia WSA Arkadiusz Windak, Protokolant starszy sekretarz sądowy Joanna Białas-Gołąb, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 6 listopada 2014r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia [...] na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie opłaty za czynności kontrolne I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.
Uzasadnienie
Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny decyzją z dnia [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.), zwanej dalej "K.p.a.", art. 12 ust. 2 oraz art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1263), po rozpatrzeniu odwołania Stowarzyszenia od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...], nr [...], utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ II instancji wskazał, że w tej sprawie, dotyczącej opłat za czynności kontrolne w pomieszczeniach przedsiębiorstwa leczniczego prowadzonego przez Stowarzyszenie, zwane dalej "Stowarzyszeniem", Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał, na podstawie art. 36 ust. 1 oraz art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz § 2-6 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 marca 2010 r. w sprawie opłat za badania laboratoryjne oraz inne czynności wykonywane przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. 2010 r. Nr 36, poz. 203), a także na podstawie art. 104 K.p.a., decyzję - rachunek obciążającą Stowarzyszenie kwotą [...] zł, która uwzględnia bezpośrednie i pośrednie koszty wykonania czynności kontrolnych, z wyszczególnieniem czasu pracy dwóch pracowników i kosztów ich transportu. Stowarzyszenie odwołało się od powyższej decyzji, wnosząc o jej zmianę lub uchylenie i nieobciążanie Stowarzyszenia opłatą za czynności kontrolne wykonane w dniu [...]. Według odwołującego się, czynności kontrolne nie miały charakteru czynności związanych ze sprawowaniem bieżącego i zapobiegawczego nadzoru sanitarnego, a więc obciążenie opłatą jest nieuzasadnione. Ponadto Stowarzyszenie, powołując się na art. 267 K.p.a., wniosło o zastosowanie tego przepisu w sprawie, argumentując, że jest organizacją pożytku publicznego, nie posiada odpowiednich wolnych środków na uiszczenie opłaty, a swoje przychody przeznacza na statutową działalność.