Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 27 listopada 2014 r., sygn. II SA/Sz 124/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Makowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel,, Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Protokolant starszy sekretarz sądowy Joanna Białas-Gołąb, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 27 listopada 2014r. sprawy ze skargi R. O. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Inspektora Sanitarnego z dnia [...] nr [...], II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku. III. Przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie na rzecz radcy prawnego Z. F. kwotę [...] ([...]) złotych zawierającą należny podatek od towarów i usług tytułem pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu.

Uzasadnienie

Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny decyzją z dnia[...], wydaną na podstawie art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1263 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105 poz. 869 ze zm.), po rozpoznaniu zgłoszenia choroby zawodowej u R.O., nie stwierdził choroby zawodowej.

Organ wyjaśnił w uzasadnieniu decyzji, że R.O. w dniu [...] zgłosił podejrzenie choroby zawodowej wymienionej w pozycji załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych - wykazu chorób zawodowych wraz z okresem, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej pomimo wcześniejszego zakończenia pracy w narażeniu zawodowym. Stronę skierowano na badania w celu rozpoznania choroby zawodowej do Poradni Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. Jednostka ta w orzeczeniu lekarskim nr [...] stwierdziła brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej. Ponieważ R.O. nie zgodził się z tym orzeczeniem został skierowany do na ponowne badania do Instytutu Medycyny Pracy [...]jako jednostki orzeczniczej II stopnia, która wydała orzeczenie lekarskie nr [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej. Orzeczenie lekarskie wydane przez jednostkę orzeczniczą II stopnia po przeprowadzeniu obserwacji lekarskiej i badań u pacjenta wskazało na rozpoznanie atopowej (pozazawodowej) astmy oskrzelowej. Z orzeczenia tego wynika, że nie można stwierdzić bezspornie, czy z wysokim stopniem prawdopodobieństwa, że choroba występująca u R. O. spowodowana została działaniem szkodliwych dla jego zdrowia czynników występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy zawodowej, zwanych " ". Brak możliwości wykazania, że astma oskrzelowa spowodowana została działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy strony, uniemożliwił uznanie jej za chorobę zawodową. Organ wyjaśnił, że orzeczenie lekarskie o stwierdzeniu lub braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej wydane przez jednostkę orzeczniczą stopnia jest wiążące dla organów inspekcji sanitarnej. Jednocześnie wskazał, że nie uwzględnił wniosku dowodowego strony o przesłuchanie świadków na okoliczność trudnych warunków pracy w latach [...], ponieważ ani organ orzekający w sprawie ani jednostki orzecznicze obu instancji nie kwestionowały tej okoliczności. Jednak wystąpienie choroby którą stwierdzono u strony nie miało związku z wykonywaną pracą. Natomiast przedłożone przez stronę zaświadczenia lekarskie w załączeniu do pisma z dnia [...[ zostały potraktowane jako dowody potwierdzające okoliczność, że w okresach w nim wskazanych R. O. był zdolny do pracy. Dotyczą one lat, [...], wszystkie zawierają pouczenie o możliwości wystąpienia z wnioskiem o ponowne przeprowadzenie badania, ale R. O. z wnioskiem takim nie występował. Organ orzekający w sprawie choroby zawodowej nie ma podstaw do kwestionowania prawdziwości oświadczeń zawartych w tych dokumentach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00