Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 listopada 2014 r., sygn. III SA/Po 28/14

 

Dnia 27 listopada 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Lorych-Olszanowska Sędziowie WSA Ireneusz Fornalik WSA Marek Sachajko (spr.) Protokolant: ref. staż. Sławomir Rajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2014 roku przy udziale sprawy ze skargi Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P na postanowienie Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji dotyczącej nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym oddala skargę

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] 2013 r. Główny Inspektor Transportu Drogowego działając na podstawie art. 58 § 1 oraz art. 59 § 2 ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: kpa) odmówił stronie postępowania - sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości P przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] 2013 r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej.

W uzasadnieniu postanowienia wskazano, że ww. decyzja została prawidłowo doręczona stronie postępowania. Dnia 28 maja 2013 r. Poczta dokonała zwrotu przesyłki zawierającej odpis decyzji do adresata z powodu braku odbioru przesyłki w terminie. Organ wskazał, iż były dokonane dwukrotnie próby doręczenia przesyłki zawierającej odpis decyzji. Ponadto, organ powołując się na orzecznictwo sądów administracyjnych wskazał, że nie zostały wyczerpane przesłanki do zastosowania art. 58 kpa gdyż kwestie organizacyjne, związane z wewnętrznym funkcjonowaniem przedsiębiorcy nie stanowią okoliczności zewnętrznych na które przedsiębiorca nie ma wpływu i niej jest w stanie zapobiec tym okolicznościom. Przy czym, powołując się na orzecznictwo sądowoadministracyjne, organ wskazał, że kryterium braku winy wiąże się z obowiązkiem strony do szczególnej staranności przy dokonywaniu czynności procesowej. Przywrócenie terminu nie jest więc możliwe, gdy strona dopuściła się choćby winy nieumyślnej w tym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00