Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 listopada 2014 r., sygn. IV SA/Po 519/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Grossmann Sędziowie WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska (spr.) WSA Donata Starosta Protokolant st. sekr. sąd. Monika Zaporowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 06 listopada 2014 r. sprawy ze skargi B. S. przeciwko Wójtowi Gminy O. w przedmiocie niewykonania wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 27 lutego 2014 r. sygn. akt IV SA/Po 1234/13 1. wymierza Wójtowi Gminy O. grzywnę w kwocie 200 (dwieście) zł; 2. stwierdza, że bezczynność i przewlekłe prowadzenie postępowania nie miały miejsca z rażącym naruszeniem prawa.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] maja 2014 r., B. S. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na niewykonanie przez Wójta Gminy O. wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 27 lutego 2014 r., sygn. akt IV SA/Po 1234/13.

Skarga została wniesiona w następującym stanie faktycznym sprawy.

Wyrokiem z dnia z dnia 27 lutego 2014 r., sygn. akt IV SA/Po 1234/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] listopada 2013 r., nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy O. z dnia [...]września 2013 r., nr [...].

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że należy zgodzić się z organami administracji, że w myśl art.11 ust.2 ustawy o pomocy społecznej nieuzasadniona odmowa podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej co do zasady może stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczenia. Przemawia za tym zarówno wykładnia gramatyczna przywołanego wyżej przepisu, jak i wykładnia celowościowa. Jednak zauważyć należy, że decyzje organu I i II instancji nie spełniły przesłanki formalnej, jaką powinna spełniać decyzja administracyjna. Decyzja organu I instancji nie zawiera bowiem uzasadnienia odpowiadającego w pełni wymogom cytowanego wyżej przepisu - art. 107 § 3 Kpa. Mianowicie obydwa organy, a pierwszej kolejności organ I instancji, nie wskazały i nie wyjaśniły przyczyn dla których przyjęły, że zarówno skarżąca, jak i jej mąż, nieudokumentowali przyczyny odmowy zatrudnienia proponowanego im przez organ.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00