Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 26 listopada 2014 r., sygn. I SA/Kr 1405/14

 

|Sygn. akt I SA/Kr 1405/14 | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 26 listopada 2014 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Bogusław Wolas (spr.), Sędziowie: WSA Jarosław Wiśniewski, WSA Urszula Zięba, Protokolant st. sekretarz: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2014 r., sprawy ze skargi K.N., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 30 maja 2014 r. Nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec 2012 r., - s k a r g ę o d d a l a -

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 19 grudnia 2013r., nr [...], Naczelnik Urzędu Skarbowego określił K.N. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za miesiąc lipiec 2012 r. w wysokości 424 zł.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że dokonując pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT z tytułu: opłaty leasingowej do umowy leasingu operacyjnego, której przedmiotem był samochód specjalny (VOLVO XC70 D3 2.4 KM, rok prod. 2011, nr rej. [...]) - bankowóz typu C oraz zakupu paliwa służącego do napędu wskazanego pojazdu specjalnego, podatnik zawyżył podatek naliczony do odliczenia.

W ocenie organu fakt, że bankowóz spełnia formalne przesłanki do zaliczenia go do pojazdów specjalnych, których nie dotyczą ograniczenia w prawie do odliczenia podatku naliczonego przewidziane w art. 3 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz transporcie drogowym (Dz. U. nr 247, poz. 1652 ze zm.) nie oznacza, że każdy czynny zarejestrowany podatnik podatku VAT będzie mógł odliczyć podatek naliczony z tytułu zakupu bankowozu w pełnej wysokości. Aby móc odliczyć w pełnej wysokości podatek naliczony związany z zakupem samochodu o specjalnym przeznaczeniu (bankowozu), a także podatek naliczony przy zakupie paliwa służącego do jego napędu, pojazd ten winien służyć takiej opodatkowanej działalności podatnika, w której wykorzystywanie tego typu pojazdu jest konieczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00