Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 listopada 2014 r., sygn. III SA/Kr 802/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Hanna Knysiak-Molczyk (spr.) Sędziowie WSA Wojciech Jakimowicz WSA Tadeusz Wołek Protokolant Monika Wójcik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2014 r. sprawy ze skargi M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 20 stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji skargę oddala.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją nr [...] z dnia 20 stycznia 2014 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.: Dz.U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.; dalej: k.p.a.), utrzymał w mocy swoją decyzję nr [...] z dnia [...] 2013 r. o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji.

Powyższe rozstrzygnięcia zapadły w następującym stanie faktycznym: decyzją nr [...] z dnia [...] 2012 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało mocy decyzję nr [...] Prezydenta Miasta z dnia [...] 2012 w przedmiocie cofnięcia M. P. (dalej: skarżącemu) uprawnień do kierowania pojazdami silnikowymi kat. B i D do czasu uzyskania wymaganych kwalifikacji w kat. B i D, niezbędnych do kierowania pojazdami, potwierdzonych wynikiem kontrolnego egzaminu sprawdzającego. Na uzasadnienie tych decyzji podano, że odrębną decyzją z dnia [...] 2012 r. skierowano skarżącego na egzamin kontrolny sprawdzający kwalifikacje do prowadzenia pojazdu, tj. na egzamin teoretyczny i praktyczny prawa jazdy kat. B i D. W decyzji tej podano, że niepoddanie się sprawdzeniu kwalifikacji w terminie do dnia 25 maja 2012 r. spowoduje wydanie decyzji o cofnięciu uprawnień do prowadzenia pojazdu. Wspomniana decyzja nie została przez skarżącego zaskarżona. Z uwagi na fakt, że skarżący nie przystąpił do powyższego egzaminu, orzeczono wobec niego o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.

Pismem z dnia 27 czerwca 2013 r. skarżący wystąpił do SKO o stwierdzenie nieważności ww. decyzji Kolegium oraz poprzedzającej ją decyzji organu pierwszej instancji. W ocenie skarżącego obie decyzje zostały wydane z rażącym naruszeniem art. 130 ust. 3 i 4 w zw. z art. 114 ust. 1 pkt 1 oraz z art. 140 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 1137 ze zm.; dalej: p.r.d.) oraz § 8 ust. 6 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz.U. z 2012 r., poz. 488; dalej: rozporządzenie). Skarżący podał, że nie było podstaw do cofnięcia mu uprawnień do kierowania pojazdami. Przyznał, że posiadał ponad 24 punkty za naruszenie przepisów ruchu drogowego, ale odbył szkolenie, o którym mowa w art. 130 ust. 3 p.r.d., a zaświadczenie dyrektora ośrodka ruchu drogowego w tej sprawie przesłano do wiadomości Komendanta Wojewódzkiego Policji, co obligowało ten organ do zmniejszenia liczby posiadanych przez skarżącego punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego o 6 pozycji. Skarżący wskazał ponadto, że starosta nie był uprawniony do wyznaczania terminu do poddania się sprawdzeniu kwalifikacji. Skarżący oświadczył ponadto, że w niniejszej sprawie nie znajduje zastosowania § 8 ust. 6 rozporządzenia z uwagi na jego niezgodność z art. 130 ust. 3 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00