Wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 listopada 2014 r., sygn. II SAB/Kr 315/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Krystyna Daniel (spr.) Sędziowie : Sędzia WSA Mirosław Bator Sędzia WSA Paweł Darmoń Protokolant : Teresa Jamróz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 listopada 2014 r. sprawy ze skargi K. B. na bezczynność "T" S.A. w K. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej I. zobowiązuje "T" S.A. w K. do wydania w terminie 14-stu dni aktu lub dokonania czynności w sprawie z wniosku skarżącego K. B. z dnia 26 listopada 2013 r. o udostępnienie informacji publicznej ; II. stwierdza, że bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa; III. zasądza od "T" S.A. w K. na rzecz skarżącego K. B. kwotę 357 zł (trzysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
K. B. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na bezczynność przedsiębiorstwa "T" S. A. z siedzibą K. polegającą na nieudostępnieniu informacji publicznej na wniosek z 26 listopada 2013 r. w terminie wskazanym w art. 13 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej przy jednoczesnym niewydaniu rozstrzygnięcia w sprawie odmowy udostępnienia informacji publicznej lub umorzeniu postępowania o udostępnienie informacji publicznej. Skarżący domagał się stwierdzenia bezczynności "T" S. A. z siedzibą K. oraz zobowiązanie jej do udzielenia informacji w żądanym zakresie i w żądanej formie oraz o zasądzenia kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego oraz zwrotu opłaty od pełnomocnictwa.
Skarżący podkreślił, że wniesienie skargi na bezczynność nie jest obwarowane jakimkolwiek terminem, zaś "T" S. A. z siedzibą K. była zobowiązana do udzielenia skarżącemu żądanej informacji, ponieważ jest podmiotem wykonującym zadanie publiczne w postaci dystrybucji energii elektrycznej. Skarżący zaznaczył również, że skarga na bezczynność zobowiązanego w przedmiocie udzielenia informacji publicznej nie musi być poprzedzona żadnym środkiem zaskarżenia na drodze administracyjnej. Skarżący podał, że wezwaniem z 26 listopada 2013 r. wystąpił do "T" S. A. z siedzibą K. m.in. o udostępnienie, w przypadku ich istnienia, kserokopii decyzji stanowiących podstawę lokalizacji, budowy, posadowienia, przebudowy linii energetycznych. W odpowiedzi skarżący otrzymał pismo z 13 grudnia 2013 r., w którym "T" S. A. bezpodstawnie zakwestionował precyzyjność złożonego wniosku o udostępnienie informacji publicznej. Wobec przedłużającej się bezczynności przedsiębiorcy przesyłowego w dniu 20 grudnia 2013 r. skarżący wystąpił z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy dotyczącej przesłania decyzji administracyjnych i innych stosownych dokumentów dotyczących budowy, posadowienia, przebudowy urządzeń elektroenergetycznych stanowiących własność "T" S.A., w tym protokoły z odbioru budowany linii przesyłowych oraz plany z mapkami. W piśmie tym został szczegółowo wskazany zakres przedmiotowy wniosku. W odpowiedzi otrzymano pismo z 10 stycznia 2014 r., w którym przedsiębiorca przesyłowy podtrzymał stanowisko wyrażone w poprzednim piśmie. Skarżący podkreślił, że zarówno we wniosku z 26 listopada 2013 r., jak również we wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy z 20 grudnia 2013 r. w sposób wyraźny została wskazana forma i sposób oczekiwanego rozpatrzenia wniosku. Skarżący zaznaczył, że do dnia złożenia skargi nie otrzymał jakichkolwiek wnioskowanych dokumentów, ani rozstrzygnięcia w sprawie odmowy udostępnienia informacji publicznej, czy też w sprawie umorzenia postępowania o udostępnienie informacji publicznej.