Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 listopada 2014 r., sygn. I SA/Kr 1525/14
|Sygn. akt I SA/Kr 1525/14 | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 20 listopada 2014 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Jarosław Wiśniewski (spr.), Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek, Sędzia: WSA Urszula Zięba, Protokolant: Ewelina Knapczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 listopada 2014 r., sprawy ze skargi M.M., na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego, z dnia 4 lica 2014 r. Nr [...], w przedmiocie uznania zarzutu za nieuzasadniony, - skargę oddala -
Uzasadnienie
Pismem z dnia 26 lutego 2014 r. M.M. wniósł zarzut błędu co do osoby zobowiązanego w prowadzonym przeciwko niemu na podstawie tytułu wykonawczego nr [...] postępowaniu egzekucyjnym. M.M. poinformował, że nie jest osobą zobowiązaną do uiszczenia opłaty dodatkowej i innych kosztów w wynikających z pozostawienia samochodu marki Honda Accord w strefie płatnego parkowania , bowiem w tym dniu nie korzystał z pojazdu stanowiącego jego własność.
Postanowieniem z dnia 28 kwietnia 2014 r. nr [...] Prezydent Miasta K. uznał powyższy zarzut za nieuzasadniony. Organ egzekucyjny zaznaczył, że w razie nieuiszczenia opłaty za pozostawienie pojazdu w strefie płatnego parkowania, obowiązek poniesienia opłaty dodatkowej obciąża co do zasady właściciela samochodu, chyba że właściciel udowodni, że użytkownikiem pojazdu była inna osoba.
Na postanowienie Prezydenta Miasta K. zażalenie w ustawowym terminie złożył M.M.. Postanowieniem z dnia 4 lipca 2014 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy zaskarżone postanowienie .
Organ drugiej instancji wyjaśnił, że organ egzekucyjny rozpatruje zarzuty po uzyskaniu stanowiska wierzyciela w zakresie zgłoszonych zarzutów, z tym że w zakresie zarzutów, o których mowa w art. 33 § 1 pkt 1-5 i 7, stanowisko wierzyciela jest dla organu egzekucyjnego wiążące. W przypadku, o którym mowa w art 33 § 2, stanowiska wierzyciela nie wymaga się. W myśl art. 34 § 4 u.p.e.a, organ egzekucyjny, po otrzymaniu ostatecznego postanowienia w sprawie stanowiska wierzyciela lub postanowienia o niedopuszczalności zgłoszonego zarzutu, wydaje postanowienie w sprawie zgłoszonych zarzutów, a jeżeli zarzuty są uzasadnione - o umorzeniu postępowania egzekucyjnego albo o zastosowaniu mniej uciążliwego środka egzekucyjnego. Na postanowienie w sprawie zgłoszonych zarzutów służy zobowiązanemu oraz wierzycielowi niebędącemu jednocześnie organem egzekucyjnym zażalenie (art. 34 § 5 zd. 1 u.p.e.a.).