Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 18 listopada 2014 r., sygn. III SA/Kr 851/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Jakimowicz Sędziowie WSA Janusz Bociąga (spr.) WSA Hanna Knysiak-Molczyk Protokolant Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 listopada 2014 r. sprawy ze skargi B. B. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 30 września 2013r. nr [ ] w przedmiocie kary pieniężnej skargę oddala

Uzasadnienie

Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego decyzją z dnia [...] 2013 r., nr [...] na podstawie art. 92a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. nr 125, poz. 874, ze zm.) oraz zgodnie z ustaleniami protokołu kontroli nr [...] z dnia [...] 2013 r. nałożył karę pieniężną 10 000 zł na B. B. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą B. B. "A".

Organ I instancji stwierdził, iż B. B. [...] 2013 r. wykonywał niezgodnie z art. 5 ust. 1 stawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym przewóz okazjonalny bez uzyskania odpowiedniej licencji na wykonywanie transportu drogowego.

Skarżący złożył wyjaśnienia, w których przyznał, iż nie posiadał wymaganej licencji w dniu kontroli, ale był w trakcie uzyskiwania wymaganych uprawnień, wyjaśnił, iż do czasu uzyskania wszystkich uprawnień wymaganych w przewozie drogowym, podpisał umowę z firmą "E" S. D. na podstawie, której wykonywał przewozy na zlecenia telefoniczne ww. firmy.

B. B. za przejazd w dniu [...] 2013 r. pobrał opłatę w wysokości 19 zł. Opłatę tą naliczono na podstawie wskazań GPS i cennika firmy "C". Za przejazd został wystawiony dowód sprzedaży zgodnie, z którym usługa polegała na wynajęciu samochodu. Kontrolujący zeznali, że nie wynajmowali pojazdu tylko zlecali przejazd na określonej trasie.

Organ I instancji stwierdził, iż B. B. wykonywał przewóz okazjonalny bez licencji, samochodem niespełniającym kryterium konstrukcyjnego określonego w art. 18 ust. 4a, z zastrzeżeniem przewozów, o których mowa w art. 18 ust. 4b ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. Przewóz B. B. wykonywał pojazdem konstrukcyjnie przystosowanym do przewozu 5 osób wraz z kierowcą, a w kontrolowanym pojeździe nie było zainstalowanego taksometru i na dachu pojazdu nie było umieszczonego napisu "taxi". Zdaniem organu oznacza to, iż pojazdem o nr rej. [...] B. B. wykonywał okazjonalny transport osób w krajowym transporcie drogowym pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą z naruszeniem zakazu, o którym mowa w art. 18 ust. 5. ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. W związku z powyższym organ reasumując stwierdził, że B. B.:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00