Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 6 listopada 2014 r., sygn. II SA/Go 678/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Trzecki Sędziowie Sędzia WSA Maria Bohdanowicz Sędzia WSA Grażyna Staniszewska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Monika Walentynowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 listopada 2014 r. sprawy ze skargi Powiatu na decyzję Zarządu Województwa z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zwrotu dofinansowania I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Zarządu Województwa na rzecz skarżącego Powiatu kwotę 200 (dwieście) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Dnia [...] lipca 2009 r. Powiat zawarł z Zarządem Województwa, działającym jako Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym, umowę o dofinansowanie projektu nr [...] "Przebudowa drogi powiatowej nr [...] do Osiedla [...] i Specjalnej Strefy [...]".
Decyzją z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] Zarząd Województwa nakazał Powiatowi zwrot dofinansowania wynikającego z umowy, w związku z nałożoną korektą finansową, w wysokości 413.900,20 zł.
Wnioskiem z dnia [...] czerwca 2012 r. Powiat zwrócił się do Zarządu Województwa o umorzenie należności z tytułu naliczonej korekty finansowej, uzasadniając wniosek trudną sytuacją finansową Powiatu oraz brakiem środków finansowych na rachunkach bankowych. Taki stan rzeczy podyktowany jest m. in. koniecznością przejęcia z końcem 2017 r. przez Powiat długu Szpitala w wysokości 101.676.886,71 zł.
Zarząd Województwa zwrócił się do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie możliwości umorzenia naliczonej korekty finansowej. W odpowiedzi na zapytanie wskazano, że podmiotem ponoszącym koszt umorzenia jest instytucja je dokonująca, tj. Instytucja Zarządzająca RPO. Oznacza to, że umorzenie naliczonej korekty finansowej wraz z odsetkami skutkować będzie obciążenie tymi kosztami budżetu Województwa.