Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 listopada 2014 r., sygn. IV SA/Gl 818/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka (spr.) Sędzia WSA Stanisław Nitecki Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 listopada 2014 r. sprawy ze skargi W. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...],nr [...], wydaną po ponownym rozpoznaniu sprawy, Kierownik Działu Dodatków Mieszkaniowych Ośrodka Pomocy Społecznej

w C. działająca z upoważnienia Prezydenta Miasta C. odmówiła przyznania W. P. dodatku mieszkaniowego.

W uzasadnieniu podkreślono, że po myśli art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. nr 71, poz. 734 ze zm.), w myśl którego prawo do przedmiotowego świadczenia przysługuje najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych, osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych, innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem, a także osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo socjalny.

Zważywszy powyższe, organ administracyjny podniósł, że strona tej przesłanki nie spełnia. W toku przeprowadzonego postępowania administracyjnego ustalono bowiem, że nie posiada on tytułu prawnego do mieszkania co zostało stwierdzone w pismach Urzędu Miasta C. - Wydział Spraw Lokalowych, gdzie podano, iż lokal wskazany we wniosku otrzymał na podstawie decyzji o przydziale nr [...] z dnia [...] która uprawniała go do zajmowania tego mieszkania przez okres lat trzech, a następnie wygasła w związku z art. 30 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz. U. nr 71, poz. 733 ze zm.), gdyż wnioskodawca nie zajmował wspomnianego lokalu w okresie od 2001 r. do lipca 2003 r., a w konsekwencji nie wstąpił w stosunek najmu z mocy prawa. Równocześnie wskazano, że W. P. składając w dniu 21 grudnia 2011 r. oświadczenie o zapoznaniu ze zgromadzonymi dowodami nie przedstawił dokumentów, mogących potwierdzać, że posiada tytuł prawny do zajmowanego mieszkania, że oczekuje na lokal zamienny bądź socjalny ani też, że toczy się postępowanie o przywrócenie tytułu prawnego do tego mieszkania. Odmówiono przy tym wiarygodności podnoszonym przez stronę wywodom o posiadaniu tytułu prawnego do lokalu w oparciu o art. 674 Kodeksu cywilnego. Zaakcentowano bowiem, że przepis ten należy do zakresu prawa cywilnego, podczas gdy decyzja o przydziale zajmowanego przezeń lokalu mieszkalnego została wydana w trybie administracyjnoprawnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00