Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 października 2014 r., sygn. I SA/Wr 2003/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Sędziowie sędzia WSA Barbara Ciołek - sprawozdawca, sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Protokolant sekretarz sądowy Katarzyna Wilczek, po rozpoznaniu w dniu 16 października 2014 r. w Wydziale I na rozprawie sprawy ze skargi J.D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za maj 2010 r. oddala skargę

Uzasadnienie

1. Postępowanie podatkowe przed organami podatkowymi.

1.1. Przedmiotem skargi jest decyzja Dyrektora Izby Celnej we W. (dalej: organ podatkowy drugiej instancji) z dnia [...] nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w W. (dalej: organ podatkowy pierwszej instancji) z dnia [...] nr [...] określającą J.D. (dalej: podatnik/skarżący) zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za maj 2010 r. w kwocie [...] zł.

1.2. Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że toku przeprowadzonych: kontroli podatkowej i postępowania podatkowego w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiące luty - listopad 2010r. oraz styczeń i luty 2011r. ustalono, że podatnik prowadził działalność gospodarczą pod nazwą A z siedzibą w Ś.Ś. Przedmiotem wykonywanej działalności gospodarczej był transport drogowy towarów. Do tego celu podatnik w ww. okresie wykorzystywał sześć ciągników siodłowych [...]. Z dokumentacji podatnika wynikało, że dokonywał zakupu oleju napędowego, który nie podlegał dalszej odsprzedaży a był wykorzystywany w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, tj. do napędów pojazdów samochodowych. Stwierdzono ponadto, że w wyniku czynności sprawdzających przeprowadzonych w firmie B S.A. z siedzibą w P. na 119 szt. faktur zakupu oleju napędowego, będących w posiadaniu podatnika ww. firma potwierdziła jedynie wystawienie 4 faktur VAT przez B Stacja Paliw nr [...] W. oraz B nr [...] w B. Pozostałe 115 szt. faktur VAT dotyczące zakupów oleju napędowego na łączną ilość wynoszącą 51.804, 70 litrów wystawione przez B nr [...] w B nie znalazły potwierdzenia w dokumentacji księgowej spółki B. Tym samym organ podatkowy pierwszej instancji w decyzji z dnia [...] nr [...] uznał, że podatnik był w posiadaniu i zużył olej napędowy w ilościach wynikających z zakwestionowanych faktur (w miesiącu maju 2010r. - 5558,95 litrów), nabyty z innego nieujawnionego źródła, od którego nie został zapłacony podatek akcyzowy w należytej wysokości w oparciu o treść art. 8 ust. 2 pkt 4, art. 10 ust. 10, art. 13 ust. 1 pkt 1, art. 14 ust. 1, art. 16 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 1 i pkt 2, art. 88 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009r. Nr 3 poz. 11 ze zm.; dalej: u.p.a.) i w związku z powyższym określono podatkowe w podatku akcyzowym za maj 2010r. w kwocie [...] zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00