Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 8 października 2014 r., sygn. I SA/Wr 1598/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędziowie: Sędzia WSA Marta Semiczek, Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski (sprawozdawca), Protokolant: Starszy inspektor sądowy Katarzyna Motyl, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 8 października 2014 r. sprawy ze skargi A z siedzibą we W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. - upoważnionego przez Ministra Finansów do wydania interpretacji indywidualnej z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę [...] (słownie: [...]) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przystępując do rozstrzygania, Sąd przyjął stan faktyczny i prawny sprawy jn.
Spółdzielnia Mieszkaniowa A z/s we W. (dalej: spółdzielnia, SM, strona, skarżąca) wystąpiła z wnioskiem o udzielenie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów na fundusz remontowy, dokonywanych od lokali użytkowych.
Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że SM posiada w swoich zasobach: budynki mieszkalne, budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich lokalami użytkowymi oraz pawilony handlowo - usługowe wolnostojące. SM utworzyła fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych (odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi), na który dokonuje odpisów także od ww. lokali użytkowych, zajmowanych na podstawie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, własności wyodrębnionej i umowy najmu (odpisów tych nie zalicza do kosztów uzyskania przychodów).
SM zwróciła się z zapytaniem, czy - uwzględniając wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej: NSA) z 4 września 2013 r. (II FSK 2581/11) - dokonany od ww. lokali użytkowych odpis na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych stanowi koszt uzyskania przychodów, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r., poz. 851 ze zm. - dalej: u.p.d.o.p.), w pełnej wysokości, czy też do wysokości amortyzacji podatkowej, zgodnie z art. 16a-16m u.p.d.o.p., czy do wysokości poniesionych w danym roku kosztów finansowanych z funduszu remontowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right