Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 10 października 2014 r., sygn. I SA/Wr 1673/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dagmara Dominik - Ogińska, Sędziowie: Sędzia WSA Barbara Ciołek, Sędzia WSA Ewa Kamieniecka - sprawozdawca, Protokolant: starszy sekretarz sądowy Lucyna Barańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 września 2014 r. w Wydziale I sprawy ze skargi K. D. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 28 lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 29 listopada 2013 r. do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w L. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego (wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej) złożony przez K.D. w przedmiocie interpretacji art. 22 ust. 1, art. 22a ust. 1 pkt 2, art. 22e ust. 1 i art. 22g ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j.: Dz. U. z 2012r., poz. 361 z późn. zm.), dalej u.p.d.o.f.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca prowadzi od października 2013 r. jednoosobową działalność gospodarczą, której jednym z podstawowych profili działalności jest świadczenie usług prawnych. Obecnie, na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wnioskodawca wykorzystuje samochód osobowy, stanowiący jego własność. Samochód został został nabyty w maju 2013 r. Wnioskodawca zamierza wykorzystywać samochód jedynie przez krótki czas (krótszy niż rok). Krótki okres użytkowania samochodu sprawia, że tak wniesionego do działalności gospodarczej samochodu wnioskodawca nie planuje zaliczać do środków trwałych i amortyzować (choć stanowić on będzie składnik majątku firmy), lecz planuje zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodu jednorazowo, według ceny nabycia z maja 2013 r. Wnioskodawca jest podatnikiem VAT i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Wobec powyższego wnioskodawca zwrócił się z pytaniami: 1. czy prawidłowe jest obciążenie jednorazowo kosztów uzyskania przychodów w momencie wniesienia samochodu do składników majątku prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej, z uwagi na założenie, że będzie on użytkowany krócej niż 1 rok, 2. czy wartość początkowa samochodu (koszt, po jakim wnioskodawca obciążać będzie koszty prowadzonej działalności gospodarczej), winien być ustalony w oparciu o pierwotną cenę nabycia wynikającą z umowy ?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00