Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 października 2014 r., sygn. VI SA/Wa 1069/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Urszula Wilk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Danuta Szydłowska Sędzia WSA Dariusz Zalewski Protokolant st. ref. Paulina Stylińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 października 2014 r. sprawy ze skargi W. C. na decyzję Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia opłaty za używanie niezarejestrowanych odbiorników telewizyjnych oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] Minister Administracji i Cyfryzacji (dalej MAiC) - po rozpatrzeniu odwołania W. C. od decyzji z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] Dyrektora Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej S.A. (dalej DCOF PP S.A.) - działając na podstawie art. 5 ust. 1 i 3 oraz art. 7 ust. 7 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. nr 85 poz. 728 ze zm.; dalej u.o.a.) oraz art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postepowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. nr 98 poz. 1071 ze zm.; dalej k.p.a.) - utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
Z akt sprawy wynika, że w dniu [...] listopada 2013 r. Dyrektor Centrum Obsługi Finansowej Poczta Polska S.A. wydał decyzję nr [...] (znak: [...]), w której nałożył na W. C. (dalej strona, skarżący) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą "C." z głównym miejscem wykonywania działalności przy ul. P. w B. opłatę za używanie trzynastu niezarejestrowanych odbiorników telewizyjnych w kwocie 7 273, 50 zł.
Rozstrzygnięcie to zostało wydane na podstawie protokołu z kontroli wykonania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych przeprowadzonej w dniu 2 sierpnia 2013 r. w lokalu przy ul. L. w miejscowości H. zajmowanym na potrzeby prowadzonej przez W. C. działalności gospodarczej.
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że kontrola została przeprowadzona w obecności mamy właściciela B. J., a w wyniku złożonego przez nią oświadczenia, stwierdzono, że w lokalu użytkowym użytkowanych jest trzynaście odbiorników telewizyjnych. Odbiorniki telewizyjne znajdowały się w pokojach i z powodu zajęcia pokoi przez gości nie było możliwości uruchomienia ich w celu stwierdzenia technicznej możliwości odbioru programu, jednak według oświadczenia złożonego przez B. J. wszystkie odbiorniki telewizyjne były w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu. Organ powołał się też na treść rozmowy telefonicznej przeprowadzonej z E. C., żoną W. C., w wyniku której uzyskano informację, iż okres użytkowania odbiorników telewizyjnych wynosił "1 miesiąc". Wskazał jednak, że nie został on potwierdzony żadnym dokumentem.