Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 października 2014 r., sygn. V SA/Wa 1070/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Tomasz Zawiślak (spr.), Sędzia WSA - Beata Blankiewicz-Wóltańska, Sędzia WSA - Mirosława Pindelska, Protokolant - ref. staż. Justyna Gadzialska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 października 2014 r. sprawy ze skargi M. W. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2014 r., nr [...] w przedmiocie określenia przypadającej do zwrotu kwoty nienależnie pobranej dotacji przedmiotowej oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi M. W. (dalej: skarżący lub strona) jest decyzja Ministra Finansów (dalej także: organ odwoławczy lub II instancji) z [...] lutego 2014r., nr [...] uchylająca w części decyzję i ustalająca na nowo terminy, od których nalicza się odsetki, a w pozostałej części utrzymująca w mocy decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. (dalej: Dyrektor Izby lub organ I instancji) z [...] lipca 2013r., nr [...] w sprawie określenia przypadającej do zwrotu kwoty nienależnie pobranej dotacji przedmiotowej oraz terminy, od których naliczane są odsetki. Decyzja została wydana w następującym stanie sprawy:
W wyniku czynności kontrolnych w barze mlecznym "S." stwierdzono, że w rozliczeniach miesięcznych zużytych surowców wykazywano surowce (kawa), które nie zostały wymienione w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2010r. w sprawie stawek, szczegółowego sposobu i trybu udzielania i rozliczania dotacji przedmiotowych do posiłków sprzedawanych w barach mlecznych (Dz.U. Nr 254, poz. 1705, dalej: rozporządzenie) oraz stwierdzono różnice w ilości i wartości surowców wykazanych w rozliczeniach miesięcznych w porównaniu do okazanych do kontroli faktur VAT. Protokół z kontroli został doręczony skarżącemu, który nie wniósł do niego zastrzeżeń ani wyjaśnień.
Postanowieniem z [...] lutego 2013r. Dyrektor Izby wszczął postępowanie w sprawie określenia P. przypadającej do zwrotu kwoty nienależnie pobranej dotacji przedmiotowej. Następnie po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ I instancji decyzją z [...] lipca 2013 r. określił przypadającą do zwrotu kwotę nienależnie pobranej dotacji przedmiotowej do posiłków sprzedawanych w P. "S." za okres od maja do września 2012 r., w wysokości 30.436 zł oraz termin, od którego naliczane są odsetki. Dyrektora Izby ustalił, że przedsiębiorca: 1) nie stosował kalkulacji, receptur posiłków (np. w formie kart kalkulacyjnych); 2) nie posiadał innych dokumentów umożliwiających ustalenie ilości i wartości surowców zużytych do przygotowania porcji danego posiłku; 3) zapisy dokonywane przy użyciu kasy rejestrującej nie pozwalały na precyzyjne określenie nazw posiłków (wg bazy PLU sprzedawane posiłki rejestrowane były jako "zestaw obiadowy", "zupa dnia"); 4) nie prowadził ewidencji, o której mowa w § 6 ust. 2 i 3 rozporządzenia.