Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 października 2014 r., sygn. III SA/Wa 1230/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Sędziowie sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz (sprawozdawca) sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Protokolant starszy referent Iwona Choińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 października 2014 r. sprawy ze skargi K. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 r. nr IPPP1/443-984/13-2/AP w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
K. Sp. z o.o. (dalej zwana: Skarżącą) złożyła wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania, że odszkodowanie otrzymane z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu nie podlega opodatkowaniu.
We wniosku przedstawiła następujący stan faktyczny: Skarżąca będąc zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzi działalność polegającą przede wszystkim na wynajmie lokali użytkowych.
Skarżąca jest stroną umowy o najem lokalu użytkowego, która została zawarta z najemcą będącym podatnikiem VAT na okres 7 lat (umowa na czas określony) z możliwością przedłużenia na następny okres 3-letni (umowa została zawarta przez poprzedniego właściciela lokalu, od którego Spółka nabyła lokal wraz z zobowiązaniami wynikającymi z zawarcia umowy najmu). W 2013 r. najemca wystąpił do Spółki o wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu.
Po przeprowadzonych negocjacjach Strony ostatecznie zawarły porozumienie (dalej: Porozumienie), na mocy którego została rozwiązana umowa najmu lokalu użytkowego. Z tytułu strat i utraconych korzyści z powodu rozwiązania umowy najmu najemca zobowiązał się do zapłaty odszkodowania w określonej kwocie, będącej jednak kwotą niższą niż suma opłat czynszowych, która była należna Spółce do końca 7-letniego okresu najmu.