Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 15 października 2014 r., sygn. I SA/Lu 422/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Małysz, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz,, WSA Małgorzata Fita (sprawozdawca), Protokolant Sekretarz sądowy Kamil Rutkowski, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 października 2014 r. sprawy ze skargi D. W. i M. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości; III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz D. W. i M. W. solidarnie kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. Dyrektor Izby Skarbowej (dalej - DIS) uchylił w całości decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej (dalej - DUKS) z dnia [...] r., określającą D. i M. W. (dalej - strony, podatnicy, skarżący) zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2005 r. w wysokości 50.381 zł i określił im zobowiązanie w tym podatku w kwocie 49.061 zł.

W uzasadnieniu DIS wskazał, że decyzja DUKS została wydana w oparciu o materiał dowodowy zgromadzony w wyniku kontroli prawidłowości rozliczania się podatników z budżetem państwa w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2005. Wskazano w niej na istotne rozbieżności pomiędzy umowami dotyczącymi prowadzenia usług rachunkowych przez D. W., a prowadzoną ewidencją sprzedaży. W wyniku weryfikacji umów z klientami Biura Rachunkowego stwierdzono, że dokonano na nich zmian polegających na dopisaniu lub dołączeniu aneksów, z treści których wynikało, że za wskazane w nich okresy nie będą pobierane opłaty za usługi. Część przesłuchanych świadków, stanowiących klientów Biura Rachunkowego, nie potwierdziła zgodności z prawdą treści aneksów. Zeznania tych osób DUKS uznał za wiarygodne i nie budzące wątpliwości, i na ich podstawie przyjął, że osoby te płaciły za wszystkie wykonane w 2004 r. i 2005 r. usługi i nie zawieszały w tym okresie prowadzonej działalności. Niektórzy świadkowie nie potwierdzali autentyczności złożonych pod aneksami podpisów lub wyjaśnili, że złożyli podpisy nieświadomie bez zapoznania się z treścią dokumentu lub, że złożyli podpisy w okresie późniejszym niż lata 2004-2005. W toku kontroli przesłuchane zostały również osoby będące klientami Biura Rachunkowego, które nie posiadały dopisanych lub dołączonych do umów aneksów o nie pobieraniu opłat. Jednocześnie w stosunku do części klientów stwierdzono brak faktur za świadczone usługi rachunkowe. Osoby te potwierdziły prawdziwość umów zawartych z Biurem Rachunkowym i zeznały, że opłaty za usługi rachunkowe były uiszczane zgodnie z zawartymi umowami. Po przeanalizowaniu zeznań tych osób, DUKS uznał je za wiarygodne. Przesłuchano również klientów Biura Rachunkowego, którzy twierdzili, iż treść aneksów jest zgodna z prawdą. Dokonując weryfikacji tych zeznań DUKS uznał, że nie są one wiarygodne. Stwierdził, że świadkowie ci nie potrafili podać szczegółów dotyczących okoliczności zawieranych aneksów, a ich zeznania były niespójne, bądź sprzeczne. Dodatkowo zwrócił uwagę, że nikt z przesłuchanych klientów Biura Rachunkowego nie przedstawił żadnych wiarygodnych dowodów, potwierdzających trudną sytuację finansową lub rodzinną, która uzasadniała okresowe odstąpienie od pobierania od nich opłat za usługi, ani dowodów potwierdzających, wynikające z aneksów, okresy zawieszenia działalności. Jednocześnie jeden ze świadków zeznał, że aneks w jego wypadku podpisany został łącznie z umową, a miesiące których dotyczył zostały wybrane przypadkowo. Dodatkowo do akt sprawy włączono informacje z systemu Remdat dotyczące klientów Biura, którzy z różnych przyczyn nie zostali przesłuchani. Organ wyjaśnił, że system Remdat zawiera informacje wynikające z deklaracji i informacji podatkowych składanych przez podatników w urzędach skarbowych. Informacje z tego systemu posłużyły za podstawę do ustalenia, w jakim okresie Biuro Rachunkowe świadczyło tym klientom usługi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00