Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 października 2014 r., sygn. III SA/Kr 869/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Jakubiec Sędziowie WSA Tadeusz Wołek (spr.) WSA Barbara Pasternak Protokolant Ewelina Kalita po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2014 r. sprawy ze skargi J. P. - K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 15 kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu podania I. skargę oddala, II. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rzecz adwokata T. S. Kancelaria Adwokacka ul. [...] w K kwotę 240,00 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, podwyższoną o stawkę podatku od towarów i usług obowiązującą dla tego rodzaju czynności w dniu orzekania.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze postanowieniem z dnia 24 marca 2014 r. nr [...] - na podstawie art. 66 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.: Dz.U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.), dalej "K.p.a." - zwróciło wniesione przez J. P. - K. w dniu 14 lutego 2014 r. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego podanie zatytułowane "skarga na odmowę wydania decyzji - zezwolenia na budowę grobowców" - jednocześnie informując, że organem właściwym do rozstrzygnięcia opisanego w nim sporu jest sąd powszechny.
W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, że w myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (t.j.: Dz. U. z 2001 r. nr 79, poz. 856 ze zm.) - SKO są organami wyższego stopnia, w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego i ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej należących do właściwości jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej. W szczególności kolegia są organami właściwymi do rozpatrywania odwołań od decyzji, zażaleń na postanowienia, żądań wznowienia postępowania lub do stwierdzania nieważności decyzji.