Wyrok WSA w Krakowie z dnia 6 października 2014 r., sygn. II SA/Kr 1149/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Waldemar Michaldo WSA Mariusz Kotulski WSA Iwona Niżnik-Dobosz (spr.) Protokolant: Anna Balicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 października 2014 r. sprawy ze skargi Okręgowej Izby Architektów RP w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 11 czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz strony skarżącej Okręgowej Izby Architektów RP w K. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 11 czerwca 2014 r. znak [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...], działając na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 112, poz. 1198 ze zm., dalej jako u.d.i.p.) oraz art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm., dalej jako K.p.a.), utrzymało w mocy decyzję Starosty [...] z dnia
10 kwietnia 2014 r. znak [...] o odmowie udostępnienia Okręgowej Izbie Architektów RP w K. informacji publicznej we wnioskowanym zakresie.
W sprawie ustalono następujący stan faktyczny i prawny:
Wnioskiem z dnia 3 lutego 2014 r. Okręgowa Izba Architektów RP w K. (dalej jako MOIA) zwróciła się do Starosty o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej udzielonych pozwoleń na budowę dla inwestycji kubaturowych, z podaniem nazwy inwestycji, wielkości wyrażonej kubaturą lub powierzchnią oraz projektanta w specjalności architektury w okresie ostatnich dwóch lat.
W uzasadnieniu wnioskodawca wskazał, że z mocy ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa i urbanistów sprawuje nadzór nad należytym i sumiennym wykonywaniem zawodu przez członków izby architektów, a uzyskanie wnioskowanej informacji publicznej podyktowane jest koniecznością reakcji na sytuację funkcjonowania na rynku projektowym osób, które wykorzystują swoją przynależność do izby w sposób niegodny, użyczając swojego podpisu i pieczęci izbowej projektantom inżynierom lub architektom nieposiadającym uprawnień w specjalności architektonicznej.