Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 31 października 2014 r., sygn. II SA/Gl 1023/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Rafał Wolnik, Sędziowie Sędzia WSA Iwona Bogucka,, Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka (spr.), Protokolant Izabela Maj-Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 października 2014 r. sprawy ze skargi A.D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za zniszczenie drzewa 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta B. z dnia [...] r., nr [...]; 2) orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. na rzecz skarżącej kwotę 1500 (tysiąc pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z dnia [...]r., Prezydent Miasta B. wymierzył A. D.-I. karę pieniężną w wysokości [...]zł za zniszczenie brzozy na terenie działki nr [...]obręb K. w B.. Jednocześnie umorzył postępowanie w sprawie usunięcia, a także zniszczenia, olchy i dębu.

W wyniku rozpoznania wniesionego przez Annę D.-I. odwołania decyzją nr [...] z dnia [...]r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. uchyliło zaskarżoną decyzję w punkcie 1, dotyczącym wymierzenia kary finansowej za zniszczenie drzewa i w tym zakresie przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia.

W wyniku ponownego rozpoznania sprawy decyzją z dnia [...]r. nr [...] Prezydent Miasta B. wymierzył A. D.-I. karę pieniężną w wysokości [...]zł za zniszczenie brzozy o obwodzie [...] cm, spowodowane niewłaściwym obcięciem korony drzewa, na terenie ww. działki. W osnowie decyzji organ wskazał w formie tabeli sposób obliczenia kary.

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał m.in. że w trakcie wizji terenowej przeprowadzonej w dniu [...] r. stwierdzono, iż właściciel ww. nieruchomości poprzez niewłaściwą redukcję korony zniszczył brzozę o obwodzie [...]cm. W trakcie oględzin zmierzono obwód zniszczonej brzozy na wysokości [...] cm od powierzchni gruntu. Biorąc pod uwagę obwód pnia oraz na podstawie tabeli wiekowej drzew opracowanej przez prof. dr L.M. stwierdzono, że zniszczone drzewo jest w wieku powyżej 10 lat. Organ I instancji wskazał następnie, że redukcja korony przedmiotowej brzozy została wykonana niezgodnie z zasadami i w konsekwencji doprowadziła do zniszczenia drzewa. Nadto, pomimo że Strona oświadczyła, iż wierzchołek drzewa został nadłamany przez wichurę, a drzewo zagrażało bezpieczeństwu mienia to zdaniem organu celem wyeliminowania zagrożenia dopuszczalne było usunięcie nadłamanych gałęzi oraz suchych konarów, nie zaś tak znaczna redukcja korony drzewa i pozostawienie jedynie trzech konarów. W wyniku ww. czynności brzoza bezpowrotnie straciła charakterystyczny dla tego gatunku pokrój. Ponadto stopień uszkodzenia brzozy wyklucza możliwość odtworzenia korony drzewa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00