Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 października 2014 r., sygn. IV SA/Gl 51/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Walentek Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 października 2014 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta B. decyzją z dnia [...] Nr [...] wydaną na podstawie art. 2, art. 3, art. 4, art. 5 i art. 7 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 71, poz. 734 z późn. zm.) oraz art. 104 k.p.a odmówił J.K. przyznania dodatku mieszkaniowego. Wskazano, że strona nie posiada tytułu prawnego do zajmowanego lokalu, a więc nie spełnia ustawowego, niezbędnego kryterium przyznania świadczenia.

J.K., nie zgadzając się z powyższym rozstrzygnięciem, wniósł odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. podnosząc, że przysługuje mu prawo do dodatku mieszkaniowego, albowiem jest osobą oczekującą na lokal zamienny lub socjalny. Odwołujący domagał się nadto rzetelnego rozpoznania sprawy.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z dnia [...] Nr [...] utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu organ odwoławczy zważył, że skoro J.K. nie posiada tytułu prawnego do zajmowanego lokalu i nie jest również osobą oczekującą na przysługujący jej lokal zamienny lub socjalny, to decyzja odmawiająca przyznania dodatku mieszkaniowego jest prawnie uzasadniona. Jednocześnie argumentowano, iż skarżący pomimo przedłożenia mu do podpisania umowy najmu lokalu położonego przy ul. [...] sporządzonej w dniu [...] nie wyraził zgody na podpisanie tej umowy na czas określony. Strona naraża się tym samym na ponoszenie kosztów z tytułu bezumownego korzystania z lokalu.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach J.K. wyraził swoje niezadowolenie z decyzji Kolegium, które jego zdaniem nie rozpoznało wnikliwie wniesionego odwołania. Nadmienił, że w dniu [...] podpisał umowę najmu na czas określony, którą to umowę Prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Budynków Mieszkalnych w B. uważa za nieważną. Natomiast w dniu [...] skarżący podpisał umowę najmu na czas określony i uważa, że ta umowa spełnia przesłankę tytułu prawnego do lokalu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00