Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 2 października 2014 r., sygn. I SA/Bd 793/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Mirella Łent sędzia WSA Leszek Kleczkowski Protokolant: asystent sędziego Katarzyna Chowańska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 2 października 2014 r. sprawy ze skargi W. P. O. "U." Sp. z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Naczelnik Urzędu Celnego w B. określił skarżącej Spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym w kwocie 32.811 zł, z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki Mercedes-Benz E350 CDI, rok produkcji 2009.

W złożonym odwołaniu skarżąca Spółka zarzuciła zaskarżonej decyzji sprzeczność ze stanowiskiem Prezydenta Miasta B. oraz Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w B., którzy odpowiednio dokonując rejestracji przedmiotowego pojazdu oraz wydając zaświadczenie o braku obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia środka transportu, potwierdzili brak obowiązku podatkowego. Strona wniosła o stwierdzenie braku podstaw do określenia zobowiązania podatkowego.

Decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Celnej w T. utrzymał

w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu organ wskazał, że kwestią sporną

w przedmiotowej sprawie jest ustalenie, czy nabyty i sprowadzony na terytorium kraju samochód marki Mercedes-Benz E350 CDI, rok produkcji 2009, jest samochodem przeznaczonym zasadniczo do przewozu osób, klasyfikowanym do pozycji 8703, zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE. L. 256 z dnia 7 września 1987r., str. 1, ze zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 2, str. 382, ze zm.), czy też jest pojazdem specjalnym z pozycji 8705 Taryfy Celnej. Ponadto sporne jest ustalenie podstawy opodatkowania w przypadku stwierdzenia, że przedmiotem nabycia był samochód osobowy podlegający opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Organ podał, że materialnoprawną podstawę zaskarżonej decyzji stanowiły przepisy ustawy z dnia 6 grudnia 2008r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00