Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 września 2014 r., sygn. I SA/Wa 2448/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Magdalena Durzyńska Sędziowie: Sędzia WSA Dorota Apostolidis Sędzia WSA Elżbieta Lenart (spr.) Protokolant referent stażysta Małgorzata Sieczkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 września 2014 r. sprawy ze skargi Gminy L. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia odszkodowania za nieruchomość oddala skargę.

Uzasadnienie

Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] lipca 2013 r., nr [...] utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] kwietnia 2013 r., nr [...] ustalającą odszkodowanie za udział [...] części w nieruchomości stanowiącej działkę ewid. nr [...] z obrębu [...], o pow. [...]m2 i działkę nr [...], z obrębu [...], o pow. [...]m2, zajętej pod drogę publiczną, gminną.

Zaskarżone orzeczenie zostało wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniu 13 sierpnia 2003 r. do Starosty [...] wpłynął wniosek T. C. o ustalenie odszkodowania za nieruchomość zajętą pod drogę publiczną gminną, część ul. [...].

Wojewoda [...]decyzją z dnia [...]lutego 2010 r., nr [...] stwierdził nabycie przez Gminę Miejską [...]z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r. prawa własności nieruchomości położonej w L. zajętej pod część ul. [...], oznaczonej jako działki ewid: nr [...], o pow. [...]m2 , z obrębu [...]i nr [...], o pow. [...]2 , z obrębu [...].

Decyzją z dnia [...]maja 2012 r. Starosta [...]ustalił odszkodowanie za udział w [...] części w przedmiotowej nieruchomości, zajętej pod drogę gminną ul. [...]w L.

Następnie Wojewodowa [...]decyzją z dnia [...]lipca 2012 r., nr [...]uchylił zaskarżoną decyzję w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. Wskazał w niej na uchybienia operatu i skonkludował, że w ich kontekście istnieje uzasadniona obawa, iż przyjęte kontrowersyjne założenia rzeczoznawcy majątkowego wpłynęły znacząco na zaniżenie wyniku wyceny. Operat pozostawał w sprzeczności z przepisami prawa, stanowiącymi podstawę jego sporządzenia, tj. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 2109 ze zm.), zmienionego rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2011 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzenia operatu szacunkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00