Postanowienie WSA w Opolu z dnia 8 września 2014 r., sygn. I SA/Op 812/13
Prawo pomocy
Referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Opolu - Krzysztof Błasiak, po rozpoznaniu w dniu 8 września 2014 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku o przyznanie prawa pomocy w sprawie ze skargi B. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z dnia 27 września 2013 r. Nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2007 r., p o s t a n a w i a odmówić skarżącej przyznania prawa pomocy.
Uzasadnienie
W związku ze skargą na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z dnia 27 września 2013 r. Nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2007 r. B. M. (dalej skarżąca) zwróciła się (sporządzając wniosek na urzędowym formularzu, o którym mowa w art. 252 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi [t.j Dz. U. z 2012 r., poz.270] - zwanej dalej p.p.s.a.) o zwolnienie od uiszczenia opłaty kancelaryjnej za pisemne sporządzenie uzasadnienia wyroku.
W urzędowym formularzu skarżąca oświadczyła, że w gospodarstwie domowym pozostaje wspólnie z uczącym się dzieckiem, oraz że jej sytuacja rodzinna, majątkowa i finansowa nie uległa zmianie w stosunku do sytuacji poddanej analizie w trakcie postępowań zakończonych wcześniej wydanymi postanowieniami. Do wniosku skarżąca załączyła pismo o treści identycznej jak w piśmie z 22 stycznia 2014 r. wraz z powtórzonym twierdzeniem zawartym w przedmiotowym wniosku, że od rozpoznania wniosku o przyznanie prawa pomocy w tych sprawach jej sytuacja nie uległa zmianie. W piśmie tym wskazała, iż od dwóch lat nie może podjąć pracy zarobkowej, gdyż zmuszona jest zajmować się opieką nad chorym synem A. (zaburzenia opsesyjno-kompulsywne). Oświadczyła również, że mieszka w lokalu mieszkalnym wspólnie z bratem i synem, dzieląc po połowie koszty utrzymania mieszkania w wysokości 562,10 zł (podobnie jak koszty energii elektrycznej w wysokości 119 zł) z bratem, oraz że były mąż a ojciec dziecka przekazuje jej środki pieniężne z tytułu alimentów w wysokości 1.200 zł, finansując zarazem wszelkie dodatkowe potrzeby syna.