Orzeczenie
Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 17 września 2014 r., sygn. I SA/Go 498/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Skupień Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Pauter Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Anna Pakuła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 września 2014 r. sprawy ze skargi M.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od marca do grudnia 2009 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 23 listopada 2012r. M.S. wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z [...] października 2012 r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od marca do grudnia 2009 r.
Zaskarżona decyzja została wydana na tle następującego stanu faktycznego sprawy.
Postanowieniem z [...] listopada 2011 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej wszczął wobec skarżącego postępowanie kontrolne w zakresie m. in. prawidłowości rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług za 2009r. W toku postępowania ustalono, że w 2009r. skarżący prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego artykułami tytoniowymi (papierosami). Sprzedaż wyrobów tytoniowych ewidencjonowana była przy zastosowaniu kas rejestrujących. Ustalono również, że klienci kupujący papierosy mieli możliwość gotówkowej zapłaty za towar w złotówkach lub w walucie obcej (w euro) a także przy użyciu kart płatniczych. Wartość sprzedaży była ewidencjonowana przy zastosowaniu kas rejestrujących zawsze w walucie polskiej, w jednakowej wysokości stałej dla danego asortymentu towaru, niezależnie od waluty i sposobu płatności. Klient miał możliwość zapłaty w złotówkach (w kwocie zaewidencjonowanej na kasie rejestrującej) lub w euro, które przeliczano na walutę polską po kursie oferowanym przez skarżącego. Wysokość tego kursu skarżący wyznaczał na podstawie kursów rynkowych, a klientowi sprzedawca podawał cenę w euro, którą ten uiszczał. Na koniec dnia zliczano utarg (osobno w złotówkach, osobno dla euro), przy czym utarg w euro przeliczano na walutę polską po kursie średnim NBP ogłaszanym w dniu dokonania sprzedaży. Po zakończeniu miesiąca dokonywano rozliczenia sprzedaży zaewidencjonowanej na kasie rejestrującej na podstawie raportów miesięcznych z urządzenia fiskalnego. W przypadku, gdy wartość utargu była większa od wartości zaewidencjonowanej sprzedaży kwotę różnicy ujmowano w księgach rachunkowych, jako przychód albo koszt (dodatnie lub ujemne różnice kursowe).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right