Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 18 września 2014 r., sygn. II SA/Go 566/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Michał Ruszyński Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Pauter Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski (spr.) Protokolant sekr. sąd. Stanisława Maciejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 września 2014 r. sprawy ze skargi B.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej działając z upoważnienia Burmistrza Miasta i Gminy decyzją z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] - powołując się na przepis art. art. 3 pkt 22, art. 17 ust.1- 1b i 3, art. 23 ust. 4aa, art. 24 ust. 2, 2a i 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2013 r. poz.1456 ze zm. określanej dalej jako u.ś.r.) i § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. z 2013r. poz. 3) - po rozpatrzeniu wniosku B.S. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego odmówił wnioskodawczyni przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na okres od dnia [...] sierpnia 2013 r. do [...] października 2015 r. w związku z opieką nad córką J.G. ur. [...] kwietnia 2013 r.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż dnia 22 listopada 2013r. B.S. złożyła w Ośrodku Pomocy Społecznej wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad córką J.G.. W aktach sprawy znajdowały się następujące dokumenty: dowód tożsamości B.S., kopia odpisu aktu urodzenia J.G., kopia orzeczenia o niepełnosprawności dziecka, kopia świadectwa pracy z dnia [...] października 2013 r., z którego wynika, że B.S. była zatrudniona w firmie P.H.U. G do [...] września 2013r. Wskazał również, że w wyniku przeprowadzonego wywiadu środowiskowego ustalono, że B.S. zamieszkuje w wynajętym mieszkaniu razem z czworgiem własnych dzieci oraz partnerem, ojcem dwojga dzieci. P.G., po zlikwidowaniu działalności gospodarczej jest zarejestrowany jako bezrobotny, bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Korzystał ze szkolenia oferowanego przez Powiatowy Urząd Pracy. Córka J.G. jest urodzona z ciąży bliźniaczej. B.S. od urodzenia bliźniaczek i po ustaleniu u jednego z dzieci niepełnosprawności faktycznie poświęca córce J. większą uwagę i sprawuje wzmożoną opiekę, współdziała w procesie jej leczenia i rehabilitacji. Mając na uwadze wiek niemowlęcy obu córek oraz zakres sprawowania nad nimi opieki związanej z pielęgnacją i wychowaniem uniemożliwia to matce podjęcie (powrót) do pracy zawodowej. Wnioskodawczyni nie pozostaje w stosunku pracy, ale obecnie ma uprawnienia do płatnego urlopu macierzyńskiego, co oznacza, że nie zrezygnowała z pracy w związku z koniecznością opieki nad córką J.G.. Do wywiadu środowiskowego zostały załączone: kopia skierowania na szkolenie P.G. oraz kopia wniosku B.S. o wypłatę z ZUS zasiłku macierzyńskiego.