Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 16 września 2014 r., sygn. II SA/Bd 581/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Elżbieta Piechowiak (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz Sędzia WSA Małgorzata Włodarska Protokolant Starszy sekretarz sądowy Ewa Majchrzak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 3 września 2014r. sprawy ze skargi T. F. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie nakazu sporządzenia i przedłożenia zamiennego projektu budowlanego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiatu [...] (PINB) na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013 r. poz. 267) zwanej dalej jako "K.p.a." oraz art. 51 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 50 ust. 1 pkt 4 oraz art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r. poz. 1409) zwanej dalej jako "Prawo budowlane" nakazał T.F. (skarżący) w terminie do 30 czerwca 2014 r. sporządzić i przedstawić projekt budowlany zamienny uwzględniający istotne odstąpienia od projektu budowlanego zatwierdzonego decyzją nr [...] r. wydaną przez Urząd Gminy [...] o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego w miejscowości [...] (działka nr 314/3) polegające na zmianie lokalizacji budynku mieszkalnego.

W uzasadnieniu PINB wyjaśnił, że w wyniku kontroli przeprowadzonej w dniu 28 listopada 2013 r. stwierdzono, iż budynek mieszkalny jednorodzinny, dwukondygnacyjny z poddaszem użytkowym, częściowo podpiwniczony położony na działce nr 314/3 w miejscowości [...] zlokalizowany jest w innym miejscu, niż wynika to z mapy sytuacyjnej stanowiącej załącznik do decyzji o pozwoleniu na budowę nr [...] r. Opierając się na treści art. 103 ust. 1 Prawa budowlanego wyjaśnił, że skoro nie zachodzi przesłanka braku pozwolenia na budowę, zastosowanie w niniejszej sprawie znajdują przepisy Prawa budowlanego z 1994 r. Zdaniem PINB wobec braku jakiejkolwiek informacji o formalnym zakończeniu przedmiotowej budowy, należało zastosować art. 50 ust. 1 pkt 4 Prawa budowlanego, to jest wydać postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych prowadzonych w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę. W związku z powyższym PINB postanowieniem z dnia 6 grudnia 2013 r. nakazał skarżącemu wstrzymać prowadzenie robót budowlanych i zabezpieczyć teren, na którym prowadzone są te roboty przed dostępem osób trzecich. W takiej sytuacji PINB uznał, że niezbędnym jest zastosowanie normy art. 51 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego, tj. nałożenie obowiązku sporządzenia i przełożenia projektu zamiennego zastępczego uwzględniającego zmiany wynikające z dotychczas wykonanych robót.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00