Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 13 sierpnia 2014 r., sygn. II SA/Go 532/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Michał Ruszyński Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Pauter Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski (spr.) Protokolant sekr. sąd. Stanisława Maciejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 sierpnia 2014 r. sprawy ze skargi Rady Miasta na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały nr LXV.560.2014 Rady Miasta z dnia [...] r. w sprawie wyrażenia zgody na wypowiedzenie warunków umowy o pracę z radnym oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 15 kwietnia 2014 r. Rada Miasta podjęła uchwałę nr LXV.560.2014 w sprawie wyrażenia zgody na wypowiedzenie warunków umowy o pracę z radnym. W § 1 tej uchwały nie wyraziła zgody na wypowiedzenie warunków pracy i płacy radnemu Rady Miasta A.U..

W uzasadnieniu uchwały wskazano, że do Rady Miasta w dniu 26 lutego 2014 r. wpłynął wniosek Dyrektora Departamentu Administracji i Kadr Banku Spółka Akcyjna o wyrażenie zgody na wypowiedzenie warunków pracy i płacy radnemu Miasta A.U. - Przewodniczącemu Rady Miasta, który uzasadniony jest "przyczynami ekonomicznymi i organizacyjnymi".

Następnie Rada wskazała, iż zgodnie z § 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym radny jest objęty szczególną ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy. Ochrona ta polega na konieczności uzyskania przez pracodawcę zgody rady gminy. Rada odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu. W ocenie Rady ochrona trwałości stosunku pracy radnego obejmuje również ochronę przed wypowiedzeniem zmieniającym, dotyczącym zmiany warunków pracy i płacy. Wynika to wyraźnie z art. 42 § 1 Kodeksu pracy.

Ponadto Rada podniosła, iż zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników ( Dz. U. nr 90, poz. 844 ze zm. określanej dalej jako ustawa o zwolnieniach grupowych ) przepisów art. 10 ust. 1-4 tej ustawy, a więc podstaw dających możliwość wypowiedzenia tzw. indywidualnego, nie stosuje się do pracowników będących pracownikami posłami, senatorami lub radnymi w okresie kiedy ich stosunek pracy podlega z mocy przepisów szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00