Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 sierpnia 2014 r., sygn. I SA/Gl 175/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Miliczek-Ciszewska, Sędzia NSA Przemysław Dumana, Sędzia WSA Bożena Pindel (spr.), Protokolant specjalista Monika Adamus, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 sierpnia 2014 r. sprawy ze skargi A S.A. w Z. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia odwołania w sprawie podatku od nieruchomości za 2004 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. (dalej: SKO lub Kolegium) postanowieniem z dnia [...] Nr [...] - wydanym po wniesieniu zażalenia podatnika A S.A. z siedzibą w Z. (dalej: Spółka lub skarżąca) na postanowienie SKO w K. z dnia [...] Nr [...] na podstawie, którego pozostawiono podanie bez rozpoznania w związku z nieusunięciem braków formalnych w wyznaczonym terminie - na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 169 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.; dalej Ordynacja podatkowa) utrzymało o mocy postawienie organu I instancji.
Podstawą rozstrzygnięcia był następujący stan faktyczny.
Decyzją z dnia [...] Prezydent Miasta C. ustalił podatnikowi A S.A. w Z. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za rok 2004. Decyzją z dnia [...] Kolegium utrzymało w mocy rozstrzygnięcie organu podatkowego I instancji uznając, że podatnik w roku 2004 nie może korzystać ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W wyniku wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] została uchylona wyrokiem z dnia 27 maja 2013 r. sygn. akt I SA/Gl 1016/12 (doręczonym wraz z aktami sprawy w dniu 30 sierpnia 2013 r.) z uwagi na rozpatrzenie przez Kolegium odwołania, które nie zostało podpisane przez pełnomocnika podatnika, zaś brak ten nie został dostrzeżony przez organy podatkowe obu instancji. W uzasadnieniu wyroku Sąd polecił organowi odwoławczemu, przy rozpoznaniu sprawy ponownie, podjęcie czynności zmierzających do usunięcia wskazanego braku formalnego odwołania, a następnie uwzględniając wynik tych czynności do wydania stosownego rozstrzygnięcia.