Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 31 lipca 2014 r., sygn. I SA/Wr 1520/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Ciołek, Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Protokolant: Paulina Szpakowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 31 lipca 2014 r. sprawy ze skargi A S.A. z/s we W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług za okresy od stycznia 2008 r. do stycznia 2009 r.: oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem Dyrektor Izby Skarbowej we W. utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika D. Urzędu Skarbowego we W. z dnia [...] grudnia 2013 r. pozostawiające bez rozpatrzenia wniosek skarżącej A S.A. z/s we W. o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia 2008 r. do stycznia 2009 r. w łącznej kwocie 765.140 zł, stanowiącej część nienależnie uiszczonej wpłaty, zaliczonej na poczet odsetek za zwłokę.

Jak wynikało z akt sprawy, skarżąca powołując się na art. 72 § 2 w związku z art. 72 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm. - dalej: O.p.), złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty w opisanym wyżej zakresie. Zaznaczała, że domaga się stwierdzenia nadpłaty w kwocie odpowiadającej wysokości zapłaconych odsetek, nie domagając się nadpłaty podatku gdyż nie poniosła z tego tytułu uszczerbku majątkowego (zaległy podatek został pobrany od leasingobiorców). Do wniosku nie dołączyła korekty deklaracji VAT - 7.

Uzasadniając żądanie wskazała, że korygując rozliczenie w podatku od towarów i usług za objęte wnioskiem okresy dokonała wpłaty zaległości wraz z odsetkami, przyjmując - zgodnie z poglądami judykatury - że ubezpieczenie związane z usługami leasingu podlega opodatkowaniu. Korekta podatku została przeprowadzona metodą "w stu", poprzez doliczenie podatku do kwot wykazanych w pierwotnych deklaracjach, kwoty te zostały pobrane od leasingobiorców. W następstwie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 13 maja 2011 r. sygn. akt C - 224/11 (B) stanowisko to okazało się nieprawidłowe, co skłoniło stronę do żądania stwierdzania nadpłaty w wysokości wpłaconych przez nią odsetek. Ograniczenie żądania do tych należności strona uzasadniała brakiem uszczerbku majątkowego związanego z zapłatą kwoty głównej, co wywodziła z treści uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 czerwca 2011 r. (sygn. akt I GPS 1/11). Końcowo wyjaśniła, że nadpłatę stanowi niewątpliwe kwota zapłaconych odsetek, co jednak nie wymaga korygowania deklaracji VAT-7.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00