Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 lipca 2014 r., sygn. I SA/Wa 3013/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Lenart Sędziowie: WSA Jolanta Dargas (spr.) WSA Elżbieta Sobielarska Protokolant referent stażysta Małgorzata Sieczkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lipca 2014 r. sprawy ze skargi R. W., A. N. i G.W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie czasowego zajęcia nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] października 2013r. nr [...] Wojewoda [...] utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] sierpnia 2013r. nr [...] orzekającą o udzieleniu zezwolenia P. Spółka Akcyjna z siedzibą w K. na czasowe zajęcie nieruchomości.

W sprawie ustalono następujący stan faktyczny i prawny:

Starosta [...] decyzją z dnia [...] sierpnia 2013r. nr

[..] orzekł m.in. o zezwoleniu P. Spółka Akcyjna z siedzibą w K. w celu przeprowadzenia linii elektroenergetycznej 220 kV [...], na czasowe zajęcie części nieruchomości gruntowej oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...] z obrębu [...], gmina O. [...], stanowiącej współwłasność A. N., R. W. oraz G. W., na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, licząc od dnia zajęcia nieruchomości.

Odwołanie od powyższej decyzji wniosły R. W., G. W. i A. N. zarzucając zaskarżonej decyzji naruszenie art. 126 u.g.n. poprzez nie wskazanie przez wnioskodawcę możliwości zaistnienia znacznej szkody, a także naruszenie art. 7, 8 oraz 11 k.p.a.

Rozpatrując sprawę Wojewoda [...] wskazał-. że przepis art. 126 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami umożliwia wydanie przez starostę wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej decyzji zezwalającej na czasowe zajęcie nieruchomości w przypadku siły wyższej lub nagłej potrzeby zapobieżenia powstaniu znacznej szkody. Istotą obu ww przesłanek ustawowych jest taka nieprzewidywalna sytuacja lub stan, które nakazują szybkie działanie w celu zapobieżenia powstaniu znacznej szkody, przy czym podstawą wydania decyzji w trybie powołanego przepisu powinny być także wiarygodne informacje, z których wynika potrzeba niezwłocznego działania.. Wojewoda zauważył, że zarówno siła wyższa, jak i potrzeba zapobieżenia powstania znacznej szkody są pojęciami o nieostrej treści normatywnej. Ich konkretyzacji należy zatem dokonywać w każdym indywidualnym przypadku. Zdaniem Wojewody nie ulega wątpliwości, ze wystąpienie siły wyższej tylko

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00