Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 lipca 2014 r., sygn. V SA/Wa 1387/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Piotr Kraczowski (spr.), Sędzia WSA - Irena Jakubiec - Kudiura, Sędzia NSA - Ewa Wrzesińska - Jóźków, , Protokolant st. specjalista - Sylwia Wojtkowska - Just, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lipca 2014 r. sprawy ze skargi G. Sp. z o.o. w E. na informację zawartą w piśmie Ministra Gospodarki z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie oceny wniosku o dofinansowanie realizacji projektu z budżetu Unii Europejskiej; 1. stwierdza, że ocena projektu została przeprowadzona w sposób naruszający prawo; 2. zasądza od Ministra Gospodarki na rzecz G. Sp. z o.o. w E. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego;
Uzasadnienie
G. Sp. z o.o. w E. (dalej: skarżąca) [...] października 2012 r. złożyła wniosek o dofinansowanie dla projektu "W."
Pismem z [...] kwietnia 2013 r. Instytucja Wdrażająca (IW) zażądała od skarżącej uzupełnienia wniosku, wskazując na brak:
a) źródeł, na podstawie, których stwierdzono okres stosowania technologii,
b) sposobu wdrożenia nowej technologii,
c) wykazania i uzasadnienia wykorzystania środków trwałych dla wdrożenia nowej technologii
oraz wezwała do dostarczenia uzupełnionej Opinii o nowej technologii.
Skarżąca w odpowiedzi pismem z 22 kwietnia 2013 r. poinformowała, że załączona do wniosku Opinia o nowej technologii z 24 września 2012 r. zawiera wszystkie elementy wskazane w wezwaniu z [...] kwietnia 2013 r. Dodatkowo załączyła pismo opiniodawcy w tej sprawie z 19 kwietnia 2013 r.
IW (Bank [...]) pismem z [...] czerwca 2013 r. poinformowała skarżącą, że została podjęta decyzja o odmowie przyznania promesy premii technologicznej, ponieważ projekt nie spełnił następujących kryteriów oceny merytorycznej, tj.:
1. "Wnioskodawca uzyskał opinię wystawioną przez podmiot wymieniony w art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. Nr 116 poz. 730 ze zm.) zwanej dalej ustawą, stwierdzającą, że technologia, która będzie wdrażana w wyniku realizacji inwestycji technologicznej finansowanej kredytem technologicznym jest nową technologią w rozumieniu ustawy, której okres stosowania na świecie nie jest dłuższy niż 5 lat."