Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 22 lipca 2014 r., sygn. II SA/Łd 389/14

 

Dnia 22 lipca 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Anna Stępień Sędzia WSA Jolanta Rosińska Protokolant st. sekr. sąd. p.o. asystenta sędziego Dominika Ratajczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 lipca 2014 roku sprawy ze skargi T. B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania uchyla zaskarżone postanowienie. LS

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. postanowieniem z dnia [...], nr [...] odmówiło T. B. przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...], nr [...].

Stan faktyczny niniejszej sprawy jest następujący:

Prezydent Miasta Ł., po rozpoznaniu wniosku T. B., decyzją z dnia [...] odmówił odstąpienia od konieczności zwrotu zaległości w odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej w kwocie 1.850,12 zł.

T. B. od powyższej decyzji wniosła odwołanie wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego wniesienia. W treści odwołania przedstawiła zarzuty merytoryczne skierowane przeciwko decyzji organu pierwszej instancji, a we wniosku o przywrócenie terminu zaznaczyła, że nie złożyła odwołania w terminie z uwagi na zły stan zdrowia.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpoznaniu wniosku o przywrócenie terminu, przywołanym na wstępie postanowieniem, odmówiło przywrócenia terminu uznając, że wnioskodawczyni nie wskazała żadnych okoliczności faktycznych uzasadniających brak winy w uchybieniu terminu. W uzasadnieniu postanowienia organ opisał dotychczasowy przebieg postępowania, a następnie wyjaśnił, że stosownie do regulacji art. 58 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013r., poz. 267 ze zm., dalej jako: "K.p.a."), przywrócenie terminu możliwe jest gdy spełnione będą cztery przesłanki. Po pierwsze, zainteresowany winien uprawdopodobnić (przedstawić wiarygodne okoliczności), iż naruszenie terminu nastąpiło bez jego winy, po drugie - zainteresowany złoży wniosek o przywrócenie terminu oraz po trzecie - wniosek o przywrócenie terminu winien być złożony w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Wreszcie wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu winna zostać dopełniona czynność, dla której termin był wyznaczony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00