Wyrok WSA w Kielcach z dnia 16 lipca 2014 r., sygn. I SA/Ke 279/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Grabowska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Teresa Kobylecka, Sędzia WSA Sylwester Miziołek, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Michał Gajda, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 lipca 2014 r. sprawy ze skargi P.P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Izby Skarbowej
w K. z dnia [...][...] wydaną w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...][...] utrzymującej w mocy decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...][...] odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w J.
z dnia [...][...] wydanej w zakresie wymiaru podatku od towarów i usług za sierpień 2007 r.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że decyzją z dnia [...]., Dyrektor Izby Skarbowej w K., po rozpatrzeniu wniosku P. P.
z dnia 11 lipca 2011 r. odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w J. z dnia [...][...] w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług za sierpień 2007 r., wartości zobowiązania podatkowego w wysokości 255 zł. Dyrektor Izby Skarbowej w K., po rozpatrzeniu odwołania, decyzją z dnia 21 listopada 2011 r. utrzymał w mocy wskazaną wyżej decyzję. Wyrokiem z dnia 13 marca 2012 r. sygn. akt I SA/Ke 24/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił złożoną na tę decyzję skargę. Skarga kasacyjna od ww. wyroku, złożona przez skarżącego, została oddalona wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 kwietnia 2013 r. sygn. akt I FSK 823/12. Z dniem 23 kwietnia 2013 r. wyrok WSA w K. z dnia 13 marca 2012 r., sygn. akt I SA/Ke 24/12 stał się prawomocny.
W dniu 18 lipca 2013 r. do Dyrektora Izby Skarbowej w K. wpłynęło pismo P. P. stanowiące wniosek m.in. o uchylenie decyzji Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...][...] W uzasadnieniu wniosku podatnik wskazał, że Dyrektor Izby Skarbowej w K. rozpatrując wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w J. nie dokonał analizy ostatecznych decyzji pod kątem rażącego naruszenia wszystkich przepisów prawnych, zarówno powołanych przez stronę, jak i tych, których podatnik nie dostrzegł. W odpowiedzi na wezwanie organu podatkowego, P. P., jako okoliczność uzasadniającą zastosowanie art. 253 Ordynacji podatkowej - ważny interes podatnika wskazał, że decyzje Naczelnika Urzędu Skarbowego w J. zostały wydane z celowym zamiarem doprowadzenia go do szkody. Z kolei uzasadniając istnienie ważnego interesu publicznego wyjaśnił, że dotychczasowe stanowisko Izby Skarbowej w K. utwierdziło stronę w przekonaniu, że ta instytucja to tylko kolejny fikcyjny etap w postępowaniu administracyjnym.